Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Medyczny gigant zapłaci rekordowe odszkodowanie

2
Podziel się:

Pfizer zgodził się zapłacić 14,5 mld dolarów odszkodowań w związku z oszustwami przy promocji leku.

Medyczny gigant zapłaci rekordowe odszkodowanie
(AlexRaths/iStockphoto)

Pfizer zgodził się zapłacić 14,5 mld dolarów odszkodowań w związku z oskarżeniami o fałszywy marketing Detrolu, leku mającego pomagać w przeroście prostaty.

11,8 mld dolarów odszkodowania wypłacone będzie bezpośrednio amerykańskiemu rządowi. 2,6 mld dolarów skierowane zostanie do Medicaid.

Detrol był wcześniej przepisywane kobietom przy schorzeniach dróg moczowych. W koncernie uznano jednak, że sprzedaż medykamentu wzrośnie jeszcze bardziej jeśli przekona się lekarzy by przepisywali go jako antidotum na kłopoty z prostatą. A ponieważ występowanie powiększonej prostaty wraz z wiekiem mężczyzn jest coraz bardziej powszechne, sprzedaż Detrolu stała się prawdziwą żyłą złota.

W sądzie udowodniono, że Pfizer starał się zwiększyć sprzedaż Detrolu płacąc łapówki lekarzom, którzy zalecali zażywanie dużych jego ilości. Ponadto udowodniono, że koncern premiował pracowników, którzy w ten sposób reklamowali ten lek, a wstrzymywał premie tym, którzy tego odmówili.

Już wcześniej koncern farmaceutyczny wypłacił w związku z tą samą sprawą 2,3 mld dolarów odszkodowań. To nie pierwsza tego typu afera z udziałem giganta. W przypadku leku Bextra koncern zawyżył maksymalną dawkę, jaką mógł przyjąć pacjent (ostatecznie w 2005 r. lek został wycofany z rynku ze względu na możliwość powikłań kardiologicznych). Inny środek, który leczył schizofrenię był reklamowany jako lek na depresję i demencję.

Nie ujawniono, jaką część z uzgodnionych kwot pokryją ubezpieczyciele.

O kłopotach giganta czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t82323.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/producent;viagry;zwalnia;2;4;tys;na;bruk,116,0,765300.html) Producent Viagry zwalnia. 2,4 tys. na bruk Pfizer zamyka swoje centrum badawczo-rozwojowe w Wielkiej Brytanii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t77139.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/producent;viagry;szantazowal;prokuratora,50,0,732466.html) Producent viagry szantażował prokuratora? Pfizer próbował w ten sposób zatuszować sprawę testów leku Trovan w Nigerii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Joe
2 lata temu
A teraz wystawiamy łapki po "szczepionki" mRNA - brawo MY
Ares
3 lata temu
Lekarze zbytnio daleko od najstarszego zawodu świata daleko też nie odbiegają.