Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Memorandum o dostawach gazu ze Słowacji na Ukrainę

0
Podziel się:

Bez zgody Rosji nie jest możliwy rewers głównym rurociągiem tranzytowym. Ukraina skazana na łaskę Rosjan.

Memorandum o dostawach gazu ze Słowacji na Ukrainę
(GAZ-SYSTEM S.A.)
bETGZVfV

Słowacja i Ukraina podpiszą w poniedziałek memorandum o organizacji zwrotnych dostaw gazu na Ukrainę przez niewielki gazociąg Vojany-Użhorod, ale bez zgody Moskwy nie jest możliwy rewers rurociągiem tranzytowym - potwierdzili ministrowie obu krajów.

Ukraina ma też możliwość zwrotnego przepływu mniejszych ilości gazu z Polski i Węgier, a także z Rumunii. Ukraiński minister energetyki Jurij Prodan przyznał jednak po rozmowach w Bratysławie, że dostawy te nie wystarczą na zaspokojenie potrzeb jego kraju w okresie zimowym.

Słowacki minister gospodarki Tomasz Malatinsky oświadczył, że bez zgody Rosji nie jest możliwy rewers - postulowany przez Ukrainę - w jednym z czterech głównych międzynarodowych rurociągów gazowych, którymi przesyłany jest rosyjski gaz. _ - Przepisy obecnie na to nie pozwalają. Potrzebne są dalsze rozmowy ze stroną rosyjską _ - powiedział Malatinsky.

bETGZVfX

Również komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger, który brał udział w rozmowach w Bratysławie potwierdził, że rewers przez gazociąg tranzytowy nie jest możliwe bez zgody Gazpromu. Byłoby to bowiem sprzeczne ze zobowiązaniami słowackiego operatora gazociągów Eustream.

_ Duże memorandum _ - przyznał Oettinger - _ trzeba będzie omawiać z Rosją i Gazpromem _. Natomiast _ małe memorandum _, zdaniem unijnego komisarza, pozwoli Ukrainie na dostawy do 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Słowacka propozycja dotyczy rurociągu biegnącego między Vojanami a magazynem w Użhorodzie na Ukrainie. Konieczne byłoby zbudowanie krótkiego konektora do głównej rury tranzytowej po słowackiej stronie przepompowni w miejscowości Velke Kapuszany.

Reuters podawał wcześniej, że aby umożliwić przepływ gazu na Ukrainę, Słowacja musiałaby zbudować stację pomiarową i poczynić pewne techniczne dostosowania, co mogłoby kosztować ok. 20 mln euro i zabrać dziewięć miesięcy.

bETGZVgd

Ukraina szuka nowych dróg dostaw gazu, ponieważ Gazprom niemal podwoił cenę gazu dla Kijowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąsiedzi Polski przeciwko sankcjom dla Rosji Praga i Bratysława boją się narażenia na szwank wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej.
Co zrobi Ukraina bez gazu z Rosji? Eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wskazują, że w przypadku wstrzymania dostaw gazu z Rosji dla Ukrainy rozwiązaniem może być terminal LNG do importu surowca.
bETGZVgy
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)