Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Memorandum w sprawie gazociągu Jamał II wymaga wyjaśnienia"

0
Podziel się

Politycy i urzędnicy państwowi byli zdumieni słowem memorandum, a Rosjanie nadali temu efekt propagandowy.

"Memorandum w sprawie gazociągu Jamał II wymaga wyjaśnienia"
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bCZAfOUR

Zdaniem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego sprawa memorandum w sprawie drugiej nitki gazociągu Jamał wymaga wyjaśnienia. - _ Zdziwiony i zdumiony byłem już w Petersburgu, kiedy przyszła wiadomość z kraju, że jest jakieś memorandum _ - przyznał Piechociński w TVN 24.

Aktualizacja 9:58

W piątek agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom, poinformowała, że Gazprom podpisał z EuRoPol Gazem memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

Premier Donald Tusk pytany w piątek o doniesienia agencyjne, że Gazprom i EuRoPol Gaz podpisały memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa przez terytorium Polski odparł, że nic o tym nie wie.

bCZAfOUT

Wicepremier Janusz Piechociński już w sobotę w nocy, po powrocie z Petersburga powiedział, że chce ujawnienia instrukcji, jaką otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II.

- _ Wymaga pełnego wyjaśnienia, czym dysponował rząd, jeśli chodzi o informacje w zakresie tego porozumienia pomiędzy EuRoPol Gazem a Gazpromem _ - powiedział Piechociński w TVN 24.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/247/206327.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/reakcja;rzadu;na;gazociag;jest;glupia,137,0,1282441.html) *Reakcja rządu na gazociąg jest głupia * Były ambasador Polski w Moskwie mówi, że stosunki z Rosją dyktuje brzoza.

Minister gospodarki zapytany czy władze spółki PGNiG, który jest udziałowcem EuRoPol Gazu, powinny ponieść odpowiedzialność stwierdził, że zawiodły spółki prawa handlowego w tej sprawie. - _ Politycy i urzędnicy państwowi byli zdumieni słowem memorandum, a Rosjanie nadali temu efekt propagandowy _ - dodał.

bCZAfOUZ

Według wicepremiera władze spółki powinny odpowiedzieć na pytanie, jakie i czyje pełnomocnictwa mieli do podpisania takiego dokumentu oraz w jakim zakresie uzgodnili to ze swoim nadzorem właścicielskim. - _ Jeśli podjęli to bez akceptacji, zgody nadzoru właścicielskiego, to powinni zapłacić choćby za to, że dali się wmanewrować w dwuznaczną sytuację _ - powiedział w poniedziałek w PolsatNews Piechociński.

- _ Dzisiaj mamy spotkanie (z premierem), bo nie można i nie powinno się rozmawiać na odległość i wtedy przeanalizujemy te kwestie. Każdy z nas wymieni informacje i pewnie dojdziemy do wniosków _ - powiedział minister.

- _ Przygotowana jest notatka pokazująca główne treści, które dotyczą naszych relacji z Gazpromem; myślę, że po dzisiejszym spotkaniu z Tuskiem będziemy mogli ujawnić dokument _ - dodał Piechociński

Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała w czwartek w Sankt Petersburgu z Gazpromexportem _ memorandum o wzajemnym zrozumieniu _ dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu.

bCZAfOVu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)