Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MEN przeznaczy 180 mln zł na program "Wyprawka szkolna"

0
Podziel się:

To o 52 mln złotych więcej niż w 2012 roku. Według Ministerstwa
Edukacji Narodowej, pozwoli to objąć pomocą ponad 575 tys. uczniów.

MEN przeznaczy 180 mln zł na program "Wyprawka szkolna"

Pieniądze pójdą na dofinansowanie kosztów zakupu podręczników przez rodziców. To o 52 mln złotych więcej niż w 2012 roku. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej, pozwoli to objąć pomocą ponad 575 tys. uczniów.

Projekt rozporządzenia rady ministrów, dotyczącego tegorocznej edycji rządowego programu pomocy uczniom _ Wyprawka szkolna _, został przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Poinformowało o tym Ministerstwo Edukacji Narodowej we wtorek na swojej stronie internetowej.

W 2013 r. programem objęci będą objęci uczniowie rozpoczynający we wrześniu edukację szkolną w klasach I-III i klasie V szkoły podstawowej i ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasie II szkoły ponadgimnazjalnej, klasie V ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia i ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasie II liceum plastycznego oraz w klasach II lub VIII ogólnokształcącej szkoły baletowej.

Oznacza, to, że programem objęci zostaną uczniowie pierwszych roczników uczących się zgodnie z nową podstawą programową nauczania oraz uczniowie klas najmłodszych - I-III szkół podstawowych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/201/241609.jpg ) ] (http://nauka.money.pl/ankieta-men-e-podreczniki-powinny-byc-bezplatne-0-1254349.html) *E-podręczniki powinny być bezpłatne. Uda się? * Za największą zaletę tworzonych e-podręczników nauczyciele uznają interaktywne ćwiczenia, które pomogą utrwalić uczniom omawiany materiał.

Dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej oraz odpowiedniej klasy szkoły artystycznej dochód nie może przekraczać kwoty 539 zł netto na osobę w rodzinie (kryterium określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych). Dla uczniów pozostałych klas objętych programem jest to dochód nieprzekraczający 456 zł netto na osobę w rodzinie (kryterium z ustawy o pomocy społecznej). 5 proc. uczniów z klas objętych programem, ale niespełniających żadnego z powyższych kryteriów, może otrzymać wyprawkę na podstawie pozytywnej decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

W 2013 r. programem będą objęci także uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczający w roku szkolnym 2013/2014 do szkół dla dzieci i młodzieży - podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych.

Uczniowie niepełnosprawni posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mają prawo ubiegać się o dofinansowanie w programie _ wyprawka szkolna _ bez względu na dochód jaki osiągają na jednego członka rodziny. Dofinansowanie zakupu podręczników w roku 2013 będzie wynosić od 225 zł do 770 zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy zwrot w sprawie sześciolatków? - _ Propozycja odmiennego potraktowania połowy dzieci z rocznika, przez obligatoryjne objęcie ich obowiązkiem szkolnym jest dyskryminacją _ - przekonują rodzice.
Zmiany w Karcie Nauczyciela. Co zostanie? Ministerstwo swoje pomysły przestawiło na początku roku. Nauczyciele mają mieć krótszy urlop.
_ 6-latek poradzi sobie w szkole _. On tak uważa 1 września 2013 r. do pierwszych klas szkół podstawowych pójdzie około 30 proc. dzieci sześcioletnich. Za rok, czyli 1 września 2014 r. pójdzie cały rocznik sześciolatków i około 70 proc. rocznika starszego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)