Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MEN udostępniło w internecie czwartą część "Naszego elementarza"

0
Podziel się:

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w internecie czwartą -
ostatnią część bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów "Nasz elementarz"; konsultacje
społeczne tej części potrwają do 11 września - poinformował resort edukacji na swojej stronie
internetowej.

MEN udostępniło w internecie czwartą część "Naszego elementarza"
(sxc.hu/gokoroko)

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w internecie czwartą - ostatnią część bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów _ Nasz elementarz _; konsultacje społeczne tej części potrwają do 11 września - poinformował resort edukacji na swojej stronie internetowej.

Podobnie jak wcześniejsze części _ Naszego elementarza _ także czwarta jest dostępna na stronie: http://www.naszelementarz.men.gov.pl/ Tak jak w przypadku tamtych części każdy zainteresowany może przesłać do MEN swoją opinię na jej temat wykorzystując formularz elektroniczny również umieszczony na stronie resortu.

Z pierwszej części podręcznika uczniowie mają korzystać przez wrzesień, październik i listopad, z drugiej przez - grudzień, styczeń i luty, z trzeciej w marcu i kwietniu. Z część czwartej pierwszaki będą uczyć się w maju i czerwcu.

Dzięki niej uczniowie poznają m.in. legendy o Lechu, Czechu i Rusie, o Warsie i Sawie, a także o smoku wawelskim. Nauczą się hymnu i będą robić biało-czerwone kotyliony. Pierwszoklasiści będą m.in. ćwiczyć dodawanie i odejmowanie, liczyć dziesiątkami. Ważnym elementem czwartej części jest edukacja przyrodnicza; dzieci poznają m.in. krążenie wody w przyrodzie, dowiedzą się też jak powstaje tęcza.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych części _ Naszego elementarza _ jego główną autorką jest Maria Lorek. Za część poświęconą edukacji przyrodniczej odpowiada Lidia Wollman, a za część matematyczną - Barbara Ochmańska.

Czwartą część podręcznika, podobnie jak pierwszą, drugą i trzecią - ma wydrukować Centrum Usług Wspólnych, które jest instytucją gospodarki budżetowej podległą Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pierwsza część przygotowywanego na zlecenie MEN darmowego podręcznika jest już dostarczona do szkół. Kolejne - trafiać będą sukcesywnie, odpowiednio wcześniej, przed rozpoczęciem pracy z kolejnymi częściami.

Do każdej części _ Naszego elementarza _ przygotowywany jest też _ Poradnik dla nauczyciela klasy pierwszej szkoły podstawowej _. W internecie na stronie dostępne są już poradniki do pierwszej i drugiej części podręcznika. Zawierają on propozycje tygodniowych planów pracy, scenariusze zajęć oraz przykładowe karty pracy - gotowe do wykorzystania w miarę potrzeb konkretnych nauczycieli i ich uczniów.

W tym tygodniu uruchomiony został też specjalny generator kart pracy, dzięki któremu nauczyciele mogą przygotowywać dla uczniów własne zestawy ćwiczeń.

_ Nasz elementarz _, obok wersji standardowej, ma także adaptacje dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych - dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami. Chodzi o uczniów mających trudności w uczeniu się lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących i słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją.

Zgodnie z majową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć, co najmniej, trzem rocznikom. Dodatkowo, na każdego ucznia pierwszej klasy z budżetu państwa zostanie przeznaczona dotacja na zakup podręcznika do języka obcego (do wysokości 25 zł na ucznia) oraz na zakup lub przygotowanie materiałów ćwiczeniowych (do 50 zł).

Nauczyciele będą mogli skorzystać z innego podręcznika niż rządowy _ Nasz elementarz _ pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje organ prowadzący szkołę (w przypadku większości szkół publicznych jest to gmina). Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców, by sami kupili podręczniki.

_ Nasz elementarz _ zamówiło ponad 97 proc. wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 procent szkół publicznych.

We wrześniu do I klas szkół podstawowych razem z siedmiolatkami pójdą obowiązkowo wszystkie dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r. wraz z całym rocznikiem dzieci sześcioletnich, urodzonych w 2009 r.

MEN szacuje, że w tym roku będzie około 550 tys. pierwszaków, a wśród nich będzie 197 tys. sześciolatków. (PAP)

Czytaj więcej w Money.pl
Oto trzecia część "Naszego elementarza" Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w internecie kolejną część bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów.
Nowe przepisy dotyczące uczniów Dzięki nowym przepisom, rodzice będą mogli - na podstawie opinii psychologa - cofnąć dziecko do zerówki, nawet gdy we wrześniu rozpocznie ono już naukę w szkole. Będą mieli na to czas do 31 grudnia.
Wydawcy książek oskarżają rząd o plagiat Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne alarmują, że _ Nasz elementarz _ to w dużym stopniu kopia ich podręczników.
Darmowy podręcznik będzie kosztował 5 mln zł Twórcy nowelizacji zastrzegają jednak, że obecnie trudne jest oszacowanie całości kosztów.
Rekordowe kary za nieobecności w szkole Liczba kar wzrosła w ciągu ostatniego roku o 70 proc. Problem dotyczy też polskich uczniów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)