Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MEN ujawnia, ile dołoży do podręczników

0
Podziel się:

Rodziny o najniższych dochodach mogą liczyć na dopłaty do zakupu
podręczników w ramach rządowego programu Wyprawka szkolna.

MEN ujawnia, ile dołoży do podręczników
(skynesher/iStockphoto)

Rodziny o najniższych dochodach mogą liczyć na dopłaty do zakupu podręczników w ramach rządowego programu _ Wyprawka szkolna _. Kwota zaplanowana w programie na 2014 rok to 156 mln zł - podało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Według badania CBOS w ubiegłym roku rodzice przeznaczyli na zakup podręczników średnio 382 zł. W tym roku podręcznik dla uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej, przygotowany przez MEN _ Nasz elementarz _, będzie bezpłatny. Dodatkowo na wszystkie ćwiczenia i podręcznik lub materiał edukacyjny do nauki obowiązkowego języka obcego szkoła otrzyma dotacje w wysokości 75 zł na pierwszoklasistę.

W następnych latach darmowe podręczniki i system dotacji obejmą kolejne klasy, jednak w tym roku książki dla starszych uczniów trzeba będzie kupić. Rodziny o najniższych dochodach mogą liczyć na dopłaty w ramach rządowego programu _ Wyprawka szkolna _. Kwota zaplanowana w programie na 2014 rok to 156 mln zł. Z programu mogą skorzystać rodziny o dochodach nieprzekraczających 539 zł netto na jedną osobę oraz dzieci z niektórymi rodzajami niepełnosprawności. Zwrot poniesionych wydatków wynosi od 175 do 770 zł na jedno dziecko - poinformowało MEN w przesłanym PAP w czwartek komunikacie.

Aby starać się o dofinansowanie w ramach _ Wyprawki szkolnej _ należy zachować rachunek lub paragon za zakupione podręczniki. Termin składania wniosków ustala odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na siedzibę szkoły. Wszyscy rodzice, którzy złożą wnioski o dofinansowanie otrzymają pieniądze do 17 listopada 2014 r. Wnioski o przyznanie pomocy dostępne są na stronach internetowych samorządów gminnych.

MEN radzi, aby kupując książki zwracać uwagę na zróżnicowanie cen. _ Namawiam nauczycieli i rodziców, żeby wybierając podręczniki, porównywać ceny w różnych kanałach dystrybucji, by rzeczywiście wybrać to źródło, które jest najtańsze _ - radzi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Adam Jasser. Warto porównywać ceny w różnych kanałach dystrybucji danego wydawcy, szczególnie jeśli ceny danego pakietu różnią się znacząco od tych oferowanych w latach ubiegłych. Warto także sprawdzić cenę w kilku sklepach, zarówno tradycyjnych jak i internetowych.

MEN przypomina też, że od tego roku zakazane zostały praktyki marketingowe stosowane dotychczas przez niektórych wydawców, polegające na wymuszaniu zakupu podręcznika z innym podręcznikiem lub dodatkowymi materiałami dydaktycznymi, wbrew woli konsumenta.

Księgarnia nie ma obowiązku przyjmować zwrotu pełnowartościowego podręcznika, który okazał się nieodpowiedni, warto więc listę obowiązkowych książek skonsultować z nauczycielem. Zwrot książki lub wymiana na inną, zależy tylko od dobrej woli księgarza. Więcej praw ma klient w wirtualnym sklepie - jeżeli podręcznik sprzedaje e-księgarnia, zawierana jest umowa na odległość. Z takiej transakcji można się wycofać w ciągu dziesięciu dni od odebrania towaru. Wystarczy wysłać pocztą oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość (w ciągu 10 dni) i zwrócić sprzedawcy podręcznik (w ciągu 14 dni).

MEN przypomina też, że używane podręczniki są najtańsze - warto korzystać z kiermaszy organizowanych w szkołach i z zakupów w antykwariatach.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)