Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel i Sarkozy nie będą dłużej czekać. Narzucą swój plan eurolandowi

0
Podziel się:

Przywódcy Francji i Niemiec chcą w ekspresowym tempie przeforsować nowy pakt stabilności euro.

Merkel i Sarkozy nie będą dłużej czekać. Narzucą swój plan eurolandowi
(ec.europa.eu)
bEUtCyJN

Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy chcą w ekspresowym tempie przeforsować nowy pakt stabilności euro, który - razie konieczności - mógłby objąć tylko część krajów eurolandu - informuje tygodnik _ Welt am Sonntag _.

_ Niemcy i Francja nie chcą już czekać na porozumienie wszystkich krajów UE. W razie potrzeby są gotowi pójść o krok naprzód w grupie kilku państw i w ten sposób stworzyć w strefie walutowej swego rodzaju klub super-Europejczyków, którego członkowie poddaliby się surowym zobowiązaniom oszczędnościowym _ - pisze _ WamS _. Już w sobotę informacje o planowanym nowym pakcie stabilności w formie umowy międzypaństwowej podał niemiecki dziennik _ Bild _.

Powołując się na źródła rządowe _ Welt am Sonntag _ pisze, że swój plan antykryzysowy przywódcy Francji i Niemiec mogą ogłosić w nadchodzącym tygodniu.

bEUtCyJP

W czwartek w Strasburgu Merkel i Sarkozy zapowiedzieli, że do szczytu UE, wyznaczonego na 8-9 grudnia przedstawią propozycje zmiany traktatu UE, prowadzące do wzmocnienia dyscypliny finansowej w strefie euro.

Ponieważ jednak - pisze gazeta - procedura zmiany traktatu UE trwa zbyt długo, kraje euro miałyby między sobą zawrzeć dodatkowo nowy pakt stabilności. _ Jest nadzieja, że byłoby to możliwe już na początku przyszłego roku _.

_ Niektóre państwa członkowskie UE mogłyby ustanowić specjalne regulacje, tak jak w przypadku umowy z Schengen, która regulowała zniesienie kontroli granicznej. Zawarłyby one traktat, który przewidywałby surowe wymogi dotyczące deficytu i prawa kontroli narodowych budżetów. Merkel i Sarkozy chcą zatem założyć koalicję gotowych do oszczędzania. Tym samym demonstrują determinację, by szybko i kompleksowo podejść do problemu zadłużenia _ - wyjaśnia tygodnik.

Czytaj analizę Money.pl

bEUtCyJV

Według gazety francusko-niemiecki plan przewiduje też wzmocnienie roli Europejskiego Banku Centralnego w walce z kryzysem w strefie euro. Poprzez skupowanie obligacji państwowych EBC mógłby utrzymywać oprocentowanie papierów dłużnych krajów euro na niskim poziomie.

Stanowczo sprzeciwiały się temu dotąd Niemcy, chcąc uchronić niezależność EBC. Jednak - dodaje _ WamS _ - Merkel ostatnio była pod coraz większą presją, bo oprócz Francji i wielu południowoeuropejskich krajów także Wielka Brytania i USA żądają interwencji EBC. Coraz wyraźniej widać też, że rynki nie dają Europejczykom już zbyt wiele czasu.

bEUtCyJW

Według źródeł rządowych, na które powołuje się gazeta, w nadchodzących tygodniach wiele krajów strefy euro może mieć problemy ze sprzedażą swoich obligacji, tak jak ostatnio Niemcy; nabywców nie znalazła jedna trzecia niemieckich obligacji 10-letnich, za które Berlin chciał uzyskać 6 mld euro.

_ Najwyraźniej Merkel czuje się zmuszona do reakcji - i to szybkiej. Dlatego wydaje się, że jest gotowa ustąpić w sprawie silniejszego zaangażowania EBC (w walkę z kryzysem). Jednocześnie należałoby zapobiec (sytuacji, w której) pomoc banku centralnego osłabi zapał krajów członkowskich do oszczędzania _ - dodaje tygodnik.

Jak pisze "WamS, plany związane z nowym paktem stabilności nie oznaczają jednak rezygnacji z ograniczonej zmiany traktatu UE, która dotyczyłaby wszystkich.

O kryzysie w strefie euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t46447.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/amerykanskie;banki;wycofuja;sie;z;europy,89,0,976985.html) Banki z tego kraju boją się upadku eurolandu Politycy twierdzą, że nie ma obaw o losy unii walutowej, ale banki przygotowują scenariusze na wypadek rozpadu strefy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t124008.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/rzadza;nami;tchorze;ty;za;to;zaplacisz,139,0,948619.html) Rządzą nami tchórze. Ty za to zapłacisz Arkadiusz Droździel oskarża przywódców Unii o kunktatorstwo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t189353.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/politycy;nie;potrafia;zazegnac;kryzysu;w;strefie;euro,229,0,976613.html) To koniec wielkiego projektu polityków? Inwestorzy nie dali kredytu zaufania nowemu rządowi Włoch pod przewodnictwem Mario Montiego.
bEUtCyKq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)