Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF spodziewa się spadku deficytu budżetu po VI do ok. 88 proc.

0
Podziel się:

Według wiceminister finansów Haliny Wasilewskiej-Trenkner deficyt budżetu po czerwcu może spaść do około 88 proc. z 99,3 proc. po maju

.

'Zaawansowanie deficytu budżetu państwa po czerwcu wyniesie około 88 proc.' - powiedziała PAP w poniedziałek.

'Mogę zapewnić inwestorów, że w najbliższych miesiącach deficyt budżetowy będzie tylko malał, będzie się wypełniał dochodami' - dodała.

Według Wasilewskiej-Trenkner sytuację budżetu poprawi również zakończenie zwrotu rozliczeń z tytułu podatku dochodowego z 2000 roku. W czerwcu do budżetu wpłynie kwota z zysku NBP za 2000 rok i druga transza opłat za licencje na UMTS.

Z licencji UMTS do budżetu wpłynie 250 mln euro (ok. 875 mln zł), a z zysku NBP - 4,87 mld zł.

Deficyt budżetowy po pięciu miesiącach tego roku wzrósł do 99,3 proc. z 89,7 proc. po czterech miesiącach i 65 proc. po pięciu miesiącach ubiegłego roku.

'W tym roku niektóre pozycje dochodowe są realizowane słabiej, ale związane jest to z aprecjacją złotego. Zarówno dochody z ceł są związane z wartością złotego, jak i dochody z części podatków pośrednich. Odbija się to na poziomie dochodów osób prawnych, co powoduje zmniejszenie wpływów budżetowych z podatku od osób prawnych' - powiedziała wiceminister.

'Realizacja wydatków jest proporcjonalna do upływu czasu, z wyjątkiem dotacji dla Funduszu Pracy, co związane jest z sytuacją na rynku pracy. (...) Po stronie wydatków nie ma z naszej strony naruszenia dyscypliny' - dodała.

W ubiegłym roku poziom deficytu po maju wyniósł 69,9 proc. kwoty zaplanowanej na cały rok.

Na początku czerwca resort finansów zorganizował dodatkowy przetarg 2-tygodniowych bonów skarbowych o wartości 2,8 mld zł.

Według resortu dodatkowa podaż bonów wynikała z przesunięcia wpłat z zysku Narodowego Banku Polskiego do budżetu. NBP wpłaci część swojego zysku do budżetu państwa w drugiej połowie czerwca.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)