Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF za kumulacją obniżek stóp w I półroczu

0
Podziel się:

Bauc powiedział w czwartek, że uważa, iż obniżka stóp o 200 pb w I półroczu nie zaszkodziłaby trendowi spadkowemu inflacji

Minister finansów Jarosław Bauc powiedział w czwartek, że kumulacja obniżek stóp procentowych powinna nastąpić w I półroczu tego roku, o kolejne 200 punktów bazowych, co nie zaszkodzi trendowi spadkowemu inflacji.

'Uważam , że kumulacja obniżek stóp procentowych powinna nastąpić w pierwszym półroczu tego roku. Widzę przestrzeń na obniżkę stóp procentowych o kolejne 200 punktów bazowych, co nie zaszkodzi inflacji, a pomoże gospodarce' - powiedział Bauc dziennikarzom.

W czwartek Rada Polityki Pieniężnej kończy dwudniowe comiesięczne posiedzenie. RPP dwukrotnie w tym roku, w lutym i marcu, obniżała stopy procentowe, łącznie o 200 punktów bazowych, do 17-21 proc.

Bauc powiedział w czwartek, że uważa, iż obniżka stóp o 200 pb w I półroczu nie zaszkodziłaby trendowi spadkowemu inflacji i dodał, że przewiduje jej spadek od maja, oraz wyraźny spadek w czerwcu i lipcu po wyhamowaniu trendu spadkowego w kwietniu.

'Przewiduję spadek inflacji od maja, wyraźny spadek czerwiec-lipiec' - powiedział.

MF podało w środę, że przewiduje na kwiecień wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,8 proc i wzrost inflacji rok do roku do 6,6-6,7 proc. z 6,2 proc. w marcu.

Wcześniej w środę Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny żywności w I połowie kwietnia wzrosły o 1,0 proc. w porównaniu z II połową marca, a w porównaniu z I połową marca wzrosły o 1,4 proc., a wysokość wzrostu cen żywności zaskoczyła rynek.

Pomimo zaskakująco dużego wzrostu cen żywności w kwietniu analitycy nie zmienili prognoz inflacyjnych na ten miesiąc i są zgodni, że inflacja liczona rok do roku w kwietniu wzrośnie, prognozując jej wzrost do przedziału 6,2-6,7 proc.

Jednak są zdania, że ceny żywności wzrosły w I połowie kwietnia głównie z powodu wzmożonego popytu związanego z okresem przedświątecznym, i odwrócenie trendu spadkowego nie powinno być trwałe.

Analitycy uważają, że w związku z wysokim deficytem budżetu po marcu i wzrostem inflacji bazowej RPP prawdopodobnie wstrzyma się w czwartek z obniżką stóp i zaczeka do maja albo czerwca.

Jednak niektórzy, przy prawdopodobieństwie szacowanym na 20-25 proc. nie wykluczają kosmetycznej obniżki stóp o 100 punktów bazowych na najbliższym posiedzeniu.

W zeszłym tygodniu członek RPP Janusz Krzyżewski powiedział PAP, że jeśli do obniżki dojdzie, to nie może przekroczyć ona 100 pb.

Minister finansów podtrzymał prognozę inflacji na koniec tego roku w dolnym przedziale celu inflacyjnego RPP 6-8 proc.

W poniedziałek prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział, że szacuje inflację rok do roku w grudniu na ok. 6 proc.

kredyty
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)