Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MFW: Zachód zyskuje, ale Wschód traci na migracji wewnątrz UE

3
Podziel się:

- Migracja w UE, w ramach której ludzie wykształceni przenoszą się ze Wschodu na Zachód, utrudnia wyrównanie dochodów między regionami Europy i szkodzi gospodarce krajów wschodnich - głosi opublikowany w środę raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

MFW: Zachód zyskuje, ale Wschód traci na migracji wewnątrz UE
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Od początku lat 90. duże fale migracji między Wschodem a Zachodem kontynentu objęły blisko 20 mln osób, czyli około 5,5 proc. populacji Europy Środkowej i Wschodniej - czytamy w raporcie MFW.

Emigracja z południowo-wschodniej części kontynentu była przy tym znacznie większa niż z Europy Środkowej - głosi dokument pod tytułem "Emigracja i jej wpływ gospodarczy na Europę Wschodnią".

Zdaniem autorów emigranci ze Wschodu na Zachód to przede wszystkim ludzie wykształceni i młodzi; ten drenaż mózgów "bardzo pogorszył i tak już negatywne trendy demograficznej na południowym wschodzie (Europy)" - konstatują autorzy.

Zjawisko to jest ponadto "raczej permanentne i powroty do krajów rodzinnych są stosunkowo rzadkie" - głosi dokument.

Prowadzi ono do spadku "populacji aktywnej (zawodowo), a także produktywności", a w konsekwencji ma negatywny wpływ na wzrost gospodarczy krajów, z których migrują ludzie wykształceni; to zaś spowalnia proces wyrównywania dochodów w Europie - kontynuują eksperci MFW.

W podsumowaniu raportu ostrzegają, że "przy braku skoordynowanej i energicznej polityki" krajów unijnych, trendy te mogą się nasilać, a wtedy powstanie ryzyko, że "spowolnienie gospodarcze, nierówności dochodów i emigracja będą się wzajemnie napędzać".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Kuzynowaty
8 lat temu
Zadnych podwyzek uposazen do konca tej kadencji nie wolno wprowadzac, inmaczej PIS pojdzie na szczawi mirabelki.Braki sa wszedzie u pielegniarek sluzbie zdrowia na uczelnach wyzszych na budowach na koleji.Stawka najnizsza jest nie wypelniana pzrez prywaciarzy , oni wciaz kombinuja i klamia a podwyzek nie daja bo ktory zgodzi sie zabrac sobie i dac robolowi.Mam takiego w rodzinie szofery kradna mu paliwo nawet ci z rodziny a on nie wie co z pieniedzmi robic, kolesie z dawnej milicji pomogli mu zalatwic firme trabsportowa ustanawiajac go i jego zone na prezesa i zastepce i jest cacy wczesnie bida zn,edza przez kraj pedza.
ola
8 lat temu
My pracujemy z marne1400zl iutrzymujemy całe rodziny ,a Pani Duda dostanie 13tys.pensji.Im dac te 1500zl niech utrzymaja rodziny ,zyja cały miesiąc ciekawa jestem czy bi im starczyło do następnej wypłaty.
Socjalistyczn...
8 lat temu
Dlatego wychodzi się z takiej Unii, która likwiduje produkcję, zalewa rynek swoim towarem, drenuje siłę roboczą, jak z kolonii, wprowadza się cła i chroni swój rynek a co najważniejsze pozbywa się bzdurnych nakazów i zakazów przez nikogo nie wybieranych i za nic nie odpodwiaających urzędników, odbierających suwerenność. To właśnie było powodem przegrania przez globalistów referendum o Brexit, co teraz nastąpi w kolejnych krajach,l im szybciej, tym dla nich lepiej. Nie wiem na co my jeszcze czekamy?