Notowania

mfw
22.04.2010 18:40

MFW będzie nalegał na podwyżkę cen gazu na Ukrainie

Będzie to jednym z warunków nowego programu wsparcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nord-stream.com)

Mimo porozumienia w sprawie cen za rosyjski gaz, który Ukraina dostanie ze zniżką, Midzynarodowy Fundusz Walutowy będzie nalegał na zwyżkę cen płaconych przez ukraińskich odbiorców - napisali w komentarzu analitycy banku Credit Suisse (CS).

Komentarz zwraca uwagę, iż nawet przy redukcji ceny za gaz z 360 dolarów za 1000 metrów sześciennych do 304 dolarów i stopniowym wprowadzeniu sugerowanych wcześniej przez rząd podwyżek dla niektórych odbiorców, ukraiński koncern paliwowy Naftohaz będzie wciąż na minusie i rząd w Kijowie nadal będzie musiał go corocznie dofinansowywać kwotą o równowartości około 1,0 proc. produktu krajowego brutto (czyli ok. 1,3 mld USD).

_ - Sądzimy, iż w ramach reformy ukraińskiego sektora gazowego MFW będzie nadal nalegał na zrównoważenie opłat za gaz i zwyżka cen (dla odbiorców) będzie jednym z warunków nowego programu finansowania wsparcia, uzgodnionego z rządem w Kijowie _ - napisano w komentarzu.

O przedłużeniu terminu dzierżawy baz rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie potencjalnie nawet do 2047 roku analitycy CS napisali, iż będzie to dla Ukraińców _ sprawa politycznie kontrowersyjna _ i Rosjanie muszą liczyć się z tym, iż przyszły rząd Ukrainy będzie zabiegał o rewizję ustaleń przyjętych w Charkowie na środowym spotkaniu prezydentów Rosji i Ukrainy.

Sugerują zarazem, iż porozumienie nie zostanie zakwestionowane za kadencji prezydenta Wiktora Janukowycza, co daje Rosjanom pięć lat spokoju.

_ - Rosja najwyraźniej doszła do wniosku, iż nawet 5 lat wytchnienia i odroczenia potrzeby budowy nowej bazy w innym miejscu w regionie Morza Czarnego jest warte ustępstw w handlu gazem _ - zaznaczyli analitycy.

Takie stanowisko Moskwy jest uzasadnione ich zdaniem także w świetle budowy gazociągów omijających terytorium Ukrainy: Nord Stream będzie funkcjonował za pięć lat, zaś perspektywa dla South Stream do tego czasu będzie wyraźniejsza. Tym samym Rosja będzie mniej zależna od ukraińskiego tranzytu.

* [ **Ukraina dostała tańszy gaz za bazy rosyjskiej floty** ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ukraina;dostala;tanszy;gaz;za;bazy;rosyjskiej;floty,227,0,612579.html )
* [ **** ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ukraina;dostala;tanszy;gaz;za;bazy;rosyjskiej;floty,227,0,612579.html )[ **Ukraina będzie płacić mniej za rosyjski gaz** ]( http://news.money.pl/artykul/ukraina;bedzie;placic;mniej;za;rosyjski;gaz,230,0,612326.html )
Tagi: mfw, gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz