Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MFW: Kryzys mniej więcej pod kontrolą

0
Podziel się:

Na światowy spadek bezrobocia poczekamy jednak do lata przyszłego roku.

MFW: Kryzys mniej więcej pod kontrolą
(PAP/EPA)

Rysują się jednak pewne zagrożenia. Dla MFW jednym z największym jest przerwanie programów pomocowych dla gospodarki i brak wyraźnych planów wyjścia z gospodarczej zapaści.

- _ Światowy kryzys finansowy jest mniej więcej pod kontrolą i powoli widać wyjście z tunelu _ - zapewnia w wywiadzie dla _ Le Figaro _ szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn. Jednak jego zdaniem, zapaść na rynku pracy trwa i dopiero latem przyszłego roku bezrobocie zacznie spadać w USA i w Europie.

Pytany przez gazetę, czy gospodarka światowa wychodzi z recesji, szef MFW odparł: - _ W Azji tak. W innych regionach dopiero się pojawiają się pierwsze sygnały. Według MFW, odrodzenie przyjdzie w pierwszym półroczu 2012 roku _.

Strauss-Kahn podkreślił, że _ ożywienie gospodarcze jest kruche _. _ Nie wierzymy w możliwość ponownej zapaści gospodarczej, ale nie możemy jej całkowicie wykluczyć. Trzeba zatem podtrzymać wsparcie z budżetu publicznego, gdyż prywatny popyt pozostaje słaby, a bezrobocie będzie jeszcze dość długo rosnąć _ - powiedział Strauss-Kahn. Dodał, że jego _ głównym zmartwieniem _ jest właśnie to, że kryzys socjalny jest nadal bardzo silny. I dlatego, w jego opinii, musimy przemyśleć na nowo nasz model wzrostu gospodarczego.

Według Straussa-Kahna tak ocenia obecne ryzyko_ : _

_ - W pewnych państwach nie uważa się już za konieczne realizacji programów pobudzenia gospodarczego przewidzianych na przyszły rok, co zwiększa możliwość ponownej zapaści. Jednocześnie trzeba przygotować plany wyjścia z kryzysu, ogłosić, jak powrócić do bardziej znośnej sytuacji budżetowej. Zarazem nie mogą te plany wejść w życie zbyt wcześnie. To wyraźna sprzeczność, z którą trzeba sobie zręcznie poradzić _ - zauważa szef Funduszu.

Podkreśla też, że gdy tylko ponowny wzrost gospodarczy będzie zapewniony, priorytetem dla wszystkich państw będzie powrót do równowagi budżetowej, czyli zlikwidowanie ogromnego długu publicznego, spowodowanego programami antykryzysowymi.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)