Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rekordowa kara dla piratów komputerowych. Sąd nie miał litości

Rekordowa kara dla piratów komputerowych. Sąd nie miał litości

Fot. AFP/EAST NEWS

600 tysięcy złotych muszą w sumie zapłacić trzy osoby, które w internecie nielegalnie handlowały kluczami aktywacyjnymi do programów Microsoftu - podała we wtorek spółka. Dodatkowo sąd orzekł w stosunku do nich kary ograniczenia wolności od 8 miesięcy do roku, w ramach której będą musieli pracować społecznie.

To największe dotychczas orzeczone odszkodowanie zasądzone przez polski sąd karny w sprawie o handel nadużytymi kluczami w internecie - podaje Microsoft. Sprawa toczyła się przed Sądem Rejonowym w Opolu.

Microsoft wykrył oszustów samemu przeczesując aukcje w internecie i kupując u podejrzanych dostawców. W ten sposób zdobył niezbity dowód.

- Coraz więcej nieświadomych użytkowników staje się ofiarami aukcji internetowych, na których sprzedaje się nielegalne produkty. W celu ochrony osób korzystających z naszego oprogramowania podjęliśmy działania na rzecz sprawdzenia faktycznego poziomu zagrożeń i przeciwdziałania temu procederowi w przyszłości - mówi Marcin Wesołowski z polskiego oddziału Microsoft.

Wesołowski nie kryje zadowolenia z efektu testowych zakupów i współpracy z policją. Zapowiada, że firma nadal będzie monitorowała internetowe ogłoszenia i wyszukiwała oszustów.

"Biorąc pod uwagę, że oprogramowanie z nielegalnych źródeł jest często zarażone wirusami i innym złośliwym kodem umożliwiającym między innymi zdalne przejęcie kontroli nad urządzeniem, konsekwencje jego używania mogą być poważne" - przestrzega firma.

Czytaj także
Polecane galerie
MMM
2017-02-16 14:53
Tak, zarażony wirusem klucz aktywacyjny do Windows - chciałbym to zobaczyć ;)
Lili
2017-02-15 18:46
Gdyby była dopusczona kara śmierci, to opolski sąd napewno skazalby na nią tych młodych ludzi. Kiedy sądy zajmą się Microsoftem i jego monopolistycznymi praktykami. To dopiero zglobalizowany oszust , wykorzystujący swoją pozycję na rynku i wykorzenia wszelką konkurencje.
nonbrainsotf
2017-02-15 15:55
tak, same klucze już są zarażone wirusami i nielegalnymi treściami
Pokaż wszystkie komentarze (28)