Notowania

obywatele do senatu
13.07.2011 15:32

"Mieczy ci u nas dostatek, ale popracie PJN przyjmiemy"

Ruch "Obywatele do Senatu" nie zabiega o poparcie żadnej z partii politycznej. - Spontaniczne poparcie PJN jednak z przyjemnością przyjmiemy - mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W blisko 60 okręgach wyborczych do Senatu swoich kandydatów może wystawić Unia Prezydentów Miast _ Obywatele do Senatu _ - poinformowali prezydenci Krakowa Jacek Majchrowski i Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Zastrzegli, że konkretne nazwiska zostaną podane w sierpniu.

W konferencji prasowej w Krakowie uczestniczyli także prezydenci: Gliwic Zygmunt Frankiewicz, Tychów Andrzej Dziuba i Zabrza Małgorzata Szulik.

Dutkiewicz kilkakrotnie podkreślał, że _ Obywatele do Senatu _ to ruch _ zdecentralizowany _. - _ Polska jest wszędzie, nie tylko w Warszawie _ - mówił.

Prezydent Wrocławia przedstawił wyniki sondażu przeprowadzonego w trzech wrocławskich okręgach wyborczych do Senatu. W sondażu tym respondentom przedstawiono nazwiska kandydatów _ Obywateli do Senatu _ i nazwiska konkurentów z innych partii.

- _ W tym sondażu nasi kandydaci zwyciężają z kandydatami PO od 5 do 8 punktów procentowych _ - mówił Dutkiewicz. Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach mają być prezentowane wyniki podobnych sondaży z innych okręgów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t117117.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dutkiewicz;samorzadowcy;do;senatu,60,0,866364.html) Dutkiewicz: Samorządowcy do Senatu
Majchrowski zaznaczył, że ruch nie zabiega o poparcie żadnej z partii politycznych i nie prowadzi takich rozmów. Kilka dni temu PJN ogłosił, że będzie popierał kandydatów _ Obywateli do Senatu _. - _ To spontaniczne poparcie _ - mówił Majchrowski. - _ Ponieważ to poparcie przydarzyło się akurat 10 lipca, to ja powiedziałbym: mieczy ci u nas dostatek, ale i te z przyjemnością przyjmiemy _ - mówił Dutkiewicz.

Inicjatorzy ruchu _ Obywatele do Senatu _ deklarują, że poprą niezależnych, ponadpartyjnych kandydatów, których łączy stosunek do samorządności, a nie światopogląd. Jak mówił Dutkiewicz, będą to osoby związane ze środowiskiem samorządowym, akademickim i światem kultury, a ich nazwiska mają być upublicznione między 15 a 20 sierpnia.

Dutkiewicz zaznaczył, że osoby popierane przez _ Obywateli do Senatu _ nie będą podpisywać żadnych deklaracji lojalności. - _ Nie chcemy wprowadzać wojska do Senatu _ - zaznaczył. Wspólnym mianownikiem dla kandydatów ma być walka o interesy samorządów, bo - jak mówił Dutkiewicz - choć przez samorządy przepływa jedna trzecia pieniędzy publicznych to nie mają one _ wpływu na sposób stanowienia prawa _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t131990.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szwagier;schetyny;rozbil;liste;po;do;senatu,155,0,845467.html) Szwagier Schetyny rozbił listę PO do Senatu
- _ Chcielibyśmy, aby w instytucji kontrolującej powstawanie prawa w Polsce, w Senacie państwa przedstawiciele mogli wyrażać swoją opinię. Chcemy powiedzieć, że samorządy są istotną częścią państwa polskiego i tak jak w innych rozwiniętych demokracjach powinny uzyskać możliwość wpływania na instytucje kontrolne związane z tworzeniem prawa _ - mówił Dutkiewicz.

- _ Prawo mamy chaotyczne i wewnętrznie sprzeczne. Jakość naszej pracy zależy od tego prawa _ - zaznaczył Frankiewicz.

Majchrowski mówił, że dla samorządowców ważne są m.in. regulacje dotyczące budowy dróg i autostrad oraz ochrony przeciwpowodziowej.

Prezydenci nie chcieli sprecyzować, jaki będzie dalszy los ich inicjatywy, jeśli wskutek decyzji Trybunały Konstytucyjnego wybory do Senatu nie odbyłyby się w okręgach jednomandatowych. - _ Nie ulega wątpliwości, że nie byłoby naszej inicjatywy, gdyby nie wprowadzenie okręgów jednomandatowych _ - mówił Dutkiewicz.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się konstytucyjnością zapisów Kodeksu wyborczego w czwartek. Kodeks zakłada m.in. dwudniowe wybory, zakaz płatnych reklam wyborczych oraz wybory do Senatu w jednomandatowych okręgach. TK rozpatrzy skargę klubu PiS. Partia kwestionuje ponadto m.in. ustanowienie możliwość głosowania przez pełnomocnika, głosowanie korespondencyjne i zakaz agitacji wyborczej przy użyciu billboardów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t148159.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/wroclaw;stolica;kultury;setki;milionow;na;odgrzewane;kotlety,229,0,857573.html) Wrocław stolicą kultury. Setki milionów na odgrzewane kotlety Prezydent Dutkiewicz dostanie 6 mln zł, choć nie zaproponował nic nowatorskiego. Money.pl sprawdził na co wyda 314 mln zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/wawryszuk;stolica;kultury;nie;proponuje;nic;odkrywczego,101,0,858469.html) Wawryszuk: Stolica kultury nie proponuje nic odkrywczego Kongres bibliotekarzy nie zelektryzuje tysięcy, by przyjechały do VrotsLove.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t148403.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/esk;prezydent;katowic;krytykuje;zdrojewskiego,84,0,859220.html) ESK: Prezydent Katowic krytykuje Zdrojewskiego Minister kultury powinien przedstawić informację o środkach budżetowych i unijnych, które trafiły do miast-kandydatów - uważa prezydent Katowic Piotr Uszok.
Tagi: obywatele do senatu, rafał dutkiewicz, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz