Notowania

gaz
18.05.2010 17:16

Miedwiediew: Nord i South Stream już przesądzone

Ukraina boi się, że gazociągi ograniczą jej dochody z przesyłu gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Rosja nie zrezygnuje z budowy gazociągów Północnego i Południowego (Nord Stream i South Stream), które będą omijały Ukrainę - oświadczył rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew na forum gospodarczym Ukraina-Rosja w Kijowie. *

_ - Koledzy, te decyzje zostały już podjęte.To nie jest kwestia naszej sympatii czy antypatii, bądź jakichś czynników politycznych, lecz nie znaczy to, że alternatywne rozwiązania są wykluczone _ - powiedział.

Prezydent Rosji zareagował tak na wypowiedź ukraińskiego ministra ds. paliw i energetyki Jurija Bojki, zaniepokojonego tym, iż Ukraina nie ma gwarancji dotyczących objętości gazu, który popłynie tranzytem z Rosji do Europy Zachodniej, kiedy te dwa gazociągi już powstaną.

_ - Nikt nigdy nie mówił, że jeśli powstanie jeden czy drugi gazociąg (Północny bądź Południowy), nie możemy rozmawiać o innych wariantach. Świat się zmienia, pojawił się gaz łupkowy (...). Pięć lat wcześniej nikt o tym nie myślał. Porozmawiajmy o tym w przyszłości _ - oświadczył Miedwiediew.

Ukraińcy obawiają się, że po zbudowaniu przez Rosjan dwóch nitek gazowych, omijających ich kraj, ich dochody z tranzytu błękitnego paliwa spadną. Obecnie ukraiński system przesyłania gazu tłoczy do odbiorców w krajach Unii Europejskiej 80 proc. rosyjskiego surowca i potrzebuje gruntownej modernizacji.

Tuż po dojściu do władzy w lutym zeszłego roku prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz deklarował gotowość podjęcia rozmów z Rosją i UE na temat utworzenia trójstronnego konsorcjum, które przejęłoby kontrolę nad systemem przesyłu gazu Ukrainy.

Obecnie Rosjanie mówią o możliwości połączenia Gazpromu z ukraińską państwową spółką paliwową Naftohaz, jednak Ukraińcy nie chcą się na to zgodzić.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Ruszyła budowa niemieckiej części Nord Stream ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ruszyla;budowa;niemieckiej;czesci;nord;stream,238,0,620782.html )
* [ Austria przystąpiła do budowy gazociągu South Stream ]( http://news.money.pl/artykul/austria;przystapila;do;budowy;gazociagu;south;stream,44,0,613676.html )
Tagi: gaz, nord stream, south stream, przesył, rosja, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
1 Praca
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz