Notowania

Miedwiediew: Od Ukrainy zależą dostawy gazu do Europy

Rosyjski prezydent jest przeciw renegocjowaniu umów gazowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapewnił, że w Europie tej zimy nie zabraknie gazu, jeśli Ukraina będzie przestrzegała porozumień z jego krajem. Miedwiediew wypowiedział się też przeciwko rewidowaniu rosyjsko-ukraińskich umów gazowych.

Gospodarz Kremla mówił o tym, występując z trybuny IV Forum Mediów Europejskich i Azjatyckich w Moskwie. W konferencji tej, zorganizowanej przez agencję RIA-Nowosti, uczestniczy ponad 300 przedstawicieli mediów z Rosji i innych krajów byłego ZSRR.

_ - Jeśli nasi ukraińscy partnerzy przejawią poczucie odpowiedzialności, to wszystko będzie normalnie. Gazu i innych nośników energii Europie nie zabraknie _ - oświadczył Miedwiediew.

Rosyjsko-ukraiński spór o cenę gazu i taryfę za tranzyt w styczniu 2009 roku doprowadził do wstrzymania przez Rosję na trzy tygodnie dostaw paliwa na Ukrainę i jego przesyłu przez ukraińskie terytorium do Europy.
Rosyjski prezydent uznał za _ absolutnie nieodpowiedzialne _ propozycje zrewidowania porozumień gazowychmiędzy Moskwą i Kijowem. Przypomniał, że na początku tego roku Rosja i Ukraina zawarły na 10 lat dwie umowy - o dostawach gazu i jego tranzycie do Europy._ _

_ - Nie mamy nic przeciwko omawianiu czegoś. Doskonalmy bazę prawną. Jednak jednostronne odstąpienie od wykonywania porozumienia, to jego pogwałcenie i pociąga za sobą sankcje _ - oznajmił Miedwiediew.

Prezydent Rosji przypomniał, że od 2010 roku oba kraje przechodzą na ceny rynkowe zarówno w wypadku dostaw gazu na Ukrainę, jak i jego tranzytu przez ukraińskie terytorium, czego - jak zaznaczył - od dłuższego czasu domagały się władze w Kijowie.

Prezydent Rosji wypowiadał się też m.in. na temat stosunków z Gruzją. Miedwiediew potwierdził, że nie zamierza utrzymywać żadnych kontaktów z urzędującym prezydentem tego kraju Micheilem Saakaszwilim i niektórymi innymi przywódcami gruzińskimi. _ -Nasze drogi się rozeszły.Nasze oceny wydarzeń za bardzo się różnią _ - podkreślił. Gospodarz Kremla dodał, że _ Saakaszwili ponosi odpowiedzialność prawną za popełnione przestępstwa _.

Rosyjski prezydent oświadczył przy tym, że nie widzi szczególnych przeszkód dla otwarcia przejścia Górny Łars na granicy rosyjsko-gruzińskiej i przywrócenia bezpośrednich połączeń lotniczych między dwoma krajami. Wyraził też nadzieję na zniesienie wiz między Rosją i Gruzją.

Miedwiediew zauważył, że _ wszystko to dotyczy interesów zwykłych ludzi, którzy jak przyjaźnili się ze sobą, tak przyjaźnią się nadal, nie bacząc na konfrontację między Rosją i Gruzją w niektórych kwestiach na arenie międzynarodowej _.

* [ **Rosja**: Zagranica dozbraja Gruzję ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;zagranica;dozbraja;gruzje,137,0,556169.html )
* [ Pentagon: **Rosja** łamie rozejm z Gruzją ]( http://news.money.pl/artykul/pentagon;rosja;lamie;rozejm;z;gruzja,118,0,548470.html )
* [ Gazprom nie nałoży kar na Ukrainę ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;nie;nalozy;kar;na;ukraine,209,0,560337.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: dostawy gazu z rosji, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz