Notowania

zus
24.09.2018 07:46

Międzynarodowe emerytury, renty, zasiłki. ZUS transferuje pieniądze za granicę

Polskim emigrantom, którzy pracowali przez jakiś czas w naszym kraju i odprowadzali składki, należą się zarówno świadczenia emerytalne, jak i renta czy zasiłek pogrzebowy. Międzynarodowe emerytury ZUS wypłaca obecnie 172 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz

Osoby, które pracowały w Polsce choćby przez bardzo krótki czas, po czym wyjechały za granicę, i tak mogą ubiegać się o wypłatę emerytury. ZUS wypłaca 172 tys. takich świadczeń. To dwukrotnie więcej niż 5 lat temu – informuje "Gazeta Wyborcza".

57,9 tys. uprawnionych to osoby mieszkające za granicą. Najwięcej przebywa w Niemczech (18,9 tys.), Australii (5,6 tys.) i USA (5 tys.). Pozostałe 114 tys. emerytur dostają osoby mieszkające w Polsce, które na starość wróciły z emigracji zarobkowej.

7 proc. z grupy 60+ jest aktywnych zawodowo. "Dywersyfikacja oszczędzania na emeryturę potrzebna"

Emigrant może się ubiegać o polską emeryturę, gdy osiągnie obowiązujący w naszym kraju wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet, 65 w przypadku mężczyzn).

Emigrantom należą się też polskie renty z tytułu niezdolności do pracy. Po śmierci ubezpieczonego bliscy mogą się ubiegać o rentę rodzinną. Rodzina może też starać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek pogrzebowy należy się (z niewielkimi wyjątkami) po zmarłym, który pobierał polską emeryturę czy rentę niezależnie od tego, gdzie mieszkał. O tym, że wie tym niewielu ludzi świadczyć może fakt, że w zeszłym roku o zasiłek wystąpiło do polskiego ZUS zaledwie 717 rodzin zmarłych emigrantów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-09-2018

jakubNa skutek z umowy międzynarodowej z 2012 r., która miała zapewnić repatriantom ze wschodu wypłatę emerytur w zamian za lata pracy na wschodzie … Czytaj całość

24-09-2018

!@#$%^&*&^%$#$%^&A ilu Ukraińców/nie Polaków / bierze polska emeryturę i ile lat przepracowali aby ją dostać ?????!!!!!! Niektórzy przepracowali 2-3 mce i dostaja juz … Czytaj całość

24-09-2018

alanam jedną osobę (z zagranicy), która w latach 80tych przepracowała 1 rok (!) na Uniwersytecie Warszawskim. Dziś pobiera emeryturę w wysokości 680zł … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (27)