Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mieszkania idą na pniu. Ale branży grozi załamanie - i to nie przez spadek popytu

Mieszkania idą na pniu. Ale branży grozi załamanie - i to nie przez spadek popytu

Obecny wzrost jest związany z inwestycjami publicznymi w znaczące projekty infrastrukturalne. Fot. EAST NEWS
Obecny wzrost jest związany z inwestycjami publicznymi w znaczące projekty infrastrukturalne.

Firmy deweloperskie stoją przed widmem kryzysu, mimo niesłabnącego boomu na rynku mieszkaniowym – ostrzegają eksperci z firmy doradczej Deloitte.

Przed branżą stoją dwa poważne wyzwania. Pierwszy to brak wykwalifikowanej kadry, a drugi to rosnące koszty działalności. Takie wnioski płyną z raportu Deloitte'a "European Conustruction Monitor 2017-2018: A looming new construction crisis?".

Pleśń w pierwszych rządowych mieszkaniach. "Dostarczaliśmy tylko pieniądze"


 

Teoretycznie dane dla branży są bardziej niż uspokajające. Wzrost firm budowlanych w Europie południowej i północnej wyniesie w ciągu następnych czterech lat średnio 2,5 proc. Dla naszego regionu prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne. W Europie Środkowo-Wschodniej deweloperzy mogą urosnąć nawet o 4,4 proc.

Ale kłopoty mogą być związane z coraz większą presją na marże, rosnącymi kosztami działalności i brakiem pracowników. A obecny wzrost jest związany z inwestycjami publicznymi w znaczące projekty infrastrukturalne.

Koszty działalności są związane z rosnącymi cenami materiałów budowlanych. Natomiast ze strony pracowników występuje presja cenowa. To z kolei prowadzi do podnoszenia marży.

Koszty pracy będą na razie rosnąć, bo w związku z boomem pojawia się coraz więcej nowych projektów budowlanych. To, w połączeniu z brakiem wykwalifikowanych pracowników, spowoduje zahamowanie wzrostu firm budowlanych – twierdzi Deloitte.

Problemu braku pracowników nie rozwiąże pokolenie milenialsów. Jego przedstawiciele uważają budowlankę za sektor przestarzały i mało innowacyjny.

Połączenie tych wszystkich czynników może spowodować, że firmom po prostu przestanie się opłacać realizowanie projektów. Rozwiązaniem jest łączenie się firm. I w 2017 r. zarejestrowano 194 fuzje w porównaniu do 149 w roku poprzedzającym.

Inna sprawa to inwestycje w nowe technologie. Zdaniem Deloitte'a przyszłość na budowach to drony, druk 3D, inteligentne materiały i internet rzeczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
TAK TAK
2018-08-10 20:13
Zaznaczam ! W Polsce nie opłaca się robić ! I jak widać do młodych pokoleń to już dotarło...A trwało to do czasu aż te starsze odeszły na świadczenia ! Czyli ponad dwadzieścia lat !
I nie jest żadnym problemem praca wykonywana czynność....Głównym problemem są pracodawcy którzy zatrzymali się mentalnie gdzieś w średniowieczu/ epoka kamienia łupanego.
Dalej pracodawca nie rozróżnia roboty od pracy...Dlatego nawet ci z UA uciekają gdzie tylko mają okazję...
Polskie realia
2018-08-10 20:08
Pierwszy to brak wykwalifikowanej kadry,Chyba cuś tu nie pasuje kompletnie ! Dwa miliony zUA czym tak się ten rząd chwalił a tu klapa na całego...Jedynie siła w tych z Filipin ! Oni ruszą i budowy inżynierię planowanie i leczenie !
kierowca
2018-08-10 20:01
Wszyscy się pchają do sejmu i spółek skarbu państwa a do roboty nie ma komu.Ostatnio podchodzi do mnie pasażer,a jestem kierowcą autobusowym komunikacji miejskiej = pyta się dlaczego nie było autobusu 20 minut temu ? Odpowiadam mu że nie ma chętnych do roboty za tę płacę.Facet wyraził ogromne zdziwienie.Ale taka jest prawda.Z niewolnika nie ma pracownika.
Pokaż wszystkie komentarze (16)