Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Ziemia mocno drożeje. Deweloperzy zmieniają strategię

10
Podziel się:

Od ubiegłego roku deweloperzy mają coraz większy problem z pozyskaniem atrakcyjnych działek. Tereny w dobrych lokalizacjach szybko się kurczą, a ich ceny rosną. Z raportu firmy JLL wynika, że w niektórych lokalizacjach w Warszawie ceny działek w ciągu roku skoczyły nawet o 80 proc.

Ubywa atrakcyjnych działek, deweloperzy szukają nowych rozwiązań
Ubywa atrakcyjnych działek, deweloperzy szukają nowych rozwiązań (Bartosz Wawryszuk)

Utrzymujący się popyt na mieszkania zmusza część deweloperów do kolejnych zakupów działek. Jak pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita", niektórzy rozpoczynają inwestycje tam, gdzie ceny są niższe niż w dużych miastach.

W lepszej sytuacji są deweloperzy, którzy mają swoje banki ziemi. Z kolei dla tych, którzy nie dysponują takimi zasobami, szansą może się okazać zakup tańszych działek. To wiąże się jednak z ryzykiem inwestycyjnym, np. taki tereny mogą być objęte ochroną konserwatorską lub wymagać dodatkowych nakładów na rewitalizację.

Eksperci wskazują, że deweloperzy będą częściej kupować grunty z budynkami do wyburzenia. I w ich miejsce będą budować nowe obiekty. Choć nie jest to tanie, to biorąc pod uwagę obecny wzrost cen nieruchomości, może się to coraz bardziej opłacać.

Zobacz także: Absolutny rekord na rynku mieszkań. Zobacz wideo:
nieruchomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Emil
6 lat temu
Rewitalizacje? Od lat deweloperzy budują na terenach na które kiedyś mieszkaniówka nawet by nie spojrzała. Choćby bloki wzdłuż ekspresowej S8 na Jelonkach, Osiedla na dawnym wysypisku wzdłuż Lazurowej, bloki wzdłuż torów i przyszłej trasy N-S między Połczyńską a Górczewską. Wymieniać można by w nieskończoność. Problem raczej w tym że te "śmieciowe" lokalizacje się kończą i trzeba więcej zainwestować w ziemię, a to deweloperkę boli.
Głos
6 lat temu
Zachłanność nie ma granic jak widać
Tak sobie myś...
6 lat temu
A ja czekam kiedy wreszcie zacznie się odnawianie strych centrów miast. W centrach miast jest wiele atrakcyjnych kamienic w ruinie, które należą do administracji miejskich (państwowych, nie prywatne kamienice z nie wiadomo jakimi aktami prawnymi). Przykład z mojej ulicy, na końcu ulicy jest ogromna kamienica która należy do administracji miejskiej, kompletnie zdewastowana przez lumpenproletariat, a mogłaby być perełką i nic z tym nie robią. Może ci tzw. deweloperzy zamiast kombinować z lewymi prawami własności wykupywali by właśnie takie domy i działki w centrach miast. W Polsce są już ludzie na tyle bogaci, którzy szukają właśnie takich mieszkań. Wszyscy by zyskali i właściciele mieszkań i miasto bo pozbyłoby się niszczycieli i otoczenie czyli okoliczni mieszkańcy. Wiem, że brakuje mieszkań socjalnych dla niszczycieli ale może ci deweloperzy dogadaliby się z miastem w sprawie podziału kosztów.
Orbit
6 lat temu
PIT do żucia
kakakaka
6 lat temu
Wszystko drożeje ziemia, mieszkania - żeby tylko przeciętnego polaka nie było czasem stać na własne mieszkanie - musi płacić lichwę bankom