Notowania

gospodarka
05-10-2017 (08:06)

Program Mieszkanie+. Czynsze mogą być niższe nawet o 25 proc.

Mieszkania budowane przez BGK Nieruchomości w ramach filaru komercyjnego programu Mieszkanie+ mają być wolne od pustostanów. Dzięki temu czynsze mają być niższe nawet o 25 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
BGKN będzie kalkulować czynsze w sposób komercyjny, w oparciu o koszty poszczególnych inwestycji

Mieszkania budowane przez BGK Nieruchomości w ramach filaru komercyjnego programu Mieszkanie+ mają być wolne od pustostanów. Dzięki niższym czynszom.

- Integralną częścią naszej strategii biznesowej jest wyeliminowanie problemu pustostanów. To bardzo ważne, szczególnie w obszarze zarządzania kosztami i wysokością czynszów - powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Jak zauważył, czynnikiem mającym istotny wpływ na wysokość czynszów, o których pisaliśmy w money.pl, jest koszt pustostanów.

- Zwykle zakłada się, że poziom pustostanów wynosi około 10 proc. To oznacza, że zaledwie 90 proc. mieszkań pracuje i przynosi dochód, podczas gdy reszta stoi pusta, czekając na nowych lokatorów. W efekcie wyższą cenę muszą ponieść wszyscy najemcy mieszkań - zaznaczył prezes BGKN.

Zobacz też: Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo?

Dodał, że na rynku wynajęcie mieszkania trwa zwykle od jednego do dwóch miesięcy.

- Chcemy ten czas maksymalnie skrócić. Dzięki warunkom najmu, jakie zaoferujemy naszym lokatorom, planujemy maksymalnie wykorzystać wszystkie mieszkania w naszym portfelu - wyjaśnił Barszcz.

Jednym z czynników, które mają skutecznie wyeliminować problem pustostanów w inwestycjach BGKN, jest wysokość czynszów. Jak wyjaśnił Barszcz, przez sito BGKN przejdą tylko te projekty mieszkań, które "na podstawie prognoz i kosztorysów dają pewność, że czynsze będą o około 25 proc. niższe niż średnia rynkowa w danym regionie".

BGKN będzie kalkulować czynsze w sposób komercyjny, w oparciu o koszty poszczególnych inwestycji.

- Wysokość naszych czynszów nie podlega ustawowym limitom, jak to będzie mieć miejsce w przypadku inwestycji realizowanych na gruntach Skarbu Państwa przez Krajowy Zasób Nieruchomości - podkreślił Barszcz.

Program Mieszkanie+ składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości we współpracy z samorządami i inwestorami prywatnymi, oraz części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 r.

W części komercyjnej jest przygotowywanych obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. jest już w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł.

Pierwsze 96 mieszkań budowanych w ramach programu Mieszkanie plus zostanie oddanych w marcu 2018 roku w Jarocinie. Kolejne 186 lokali trafi do chętnych w czerwcu przyszłego roku roku w Białej Podlaskiej. Ponadto BGKN realizuje już inwestycje m.in. w Wałbrzychu i Pruszkowie.

autorzy: Katarzyna Fiuk i Mariusz Polit

Tagi: gospodarka, budownictwo, mieszkania, pap, bgkn, barszcz, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-10-2017

JaSzok!!Całe 25%????To istny majątek.Czyli zamiast płacić komuś 600 zł,będę płacił niecałe 500.Normalnie kokosy

05-10-2017

EmigrantUKZ programem Mieszkanie+ nadchodzi spadek cen nieruchomosci i wynajmu...Super! W koncu bede mogl wrocic do Polski!!

06-10-2017

koko56nowe getta dla motłochu 500+ . Wyjdzie wam to bokiem

Rozwiń komentarze (4)

Wybrane dla Ciebie