Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Pieniądze na Mieszkanie dla Młodych już się skończyły. Wystarczyły dwa dni

14
Podziel się:

Ze względu na wygaszanie programu kupujący musieli wybrać nieruchomość w ta

Ze względu na wygaszanie programu kupujący musieli wybrać nieruchomość w takiej inwestycji, której budowa zakończy się w 2018 roku.
Ze względu na wygaszanie programu kupujący musieli wybrać nieruchomość w takiej inwestycji, której budowa zakończy się w 2018 roku. (Bartłomiej Magierowski/Eastnews)

Do 3 stycznia Bank Gospodarstwa Krajowego rozdysponował całą pulę przeznaczoną na dofinansowanie do wkładu własnego na zakup mieszkania w programie MdM na rok 2018. Kwota 381 mln zł rozeszła się dosłownie w parę dni.

"Informujemy, że w związku z wyczerpaniem limitu przewidzianego na rok 2018, BGK z dniem 4 stycznia b.r. wstrzymał przyjmowanie wniosków nabywców o dofinansowanie wkładu własnego w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych" – czytamy w komunikacie BGK opublikowanym w środę późnym wieczorem.

Nie licząc wolnego od pracy 1 stycznia, wystarczyły zaledwie dwa dni – wtorek i środa, aby rozeszła się pula 381 mln zł przeznaczona na właśnie rozpoczęty rok. Przyjętych zostało ponad 12 tys. wniosków.

Podobnie było w poprzednich latach. Na początku 2017 roku, pieniądze rozdysponowano jednak w ciągu miesiąca. Z biegiem roku tempo jednak wzrosło. Jak informowaliśmy w sierpniu, w poprzedniej transzy pieniędzy wystarczyło na 6 godzin. Pula 67 mln zł kurczyła się w tempie ponad 10 mln zł na godzinę.

To ostatni rok funkcjonowania programu. Od stycznia 2014 roku, od kiedy MDM został uruchomiony, do młodych Polaków trafiło 3 mld zł. Jak informuje BGK, wsparcie kupna własnego mieszkania otrzymało w sumie 110,6 tys. osób.

Początkowo program nie cieszy się takim zainteresowaniem. Głównie przez wiele obostrzeń. Poprawki naniesione do ustawy o MDM w 2014 roku rozszerzyły możliwości kupna mieszkania np. o te z runku wtórnego, czy też powstałe z zaadaptowanego poddasza.

Zobacz także: Ze względu na wygaszanie programu kupujący musieli wybrać nieruchomość w takiej inwestycji, której budowa zakończy się w 2018 roku:

Przyniosła również dodatkowe dopłaty dla rodzin. Dzięki nowelizacji przepisów umożliwiono złożenie wniosku o dodatkowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, zaciągniętego w celu kupna mieszkania.

Ulgi i możliwość kupna większego metrażu dostały również rodziny wielodzietne. Bank Gospodarstwa Krajowego analizuje takie wnioski w czasie 5 lat od dnia kupna mieszkania i po zweryfikowaniu przez bank kredytujący faktu urodzenia bądź przysposobienia przez kupującego trzeciego lub kolejnego dziecka.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Inżynier, Szw...
5 lata temu
Szkoda tylko że dopiero teraz, musztarda po obiedzie....
Jan s.
5 lata temu
Przecież ten Mdm to był chwyt reklamowy pod publikę i jeden gwóźdź więcej dla pis
Adi
5 lata temu
Dlatego nie płace zus podatków bo kasa jest rozdawana
Nerwowy
5 lata temu
Mdm już o 12 dnia 2.01 się skończyły także to nie 2 dni tylko parę godzin
koniec hossy
5 lata temu
Wzrost stóp procentowych dobiją gwóźdź do trumny.