Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Program Mieszkanie+ ma oferować tanie domy dla rodzin 2+3. Resort chce pozytywnie wpływać na rynek

19
Podziel się:

Rząd chce budować w ramach programu Mieszkanie+ tanie, 70-metrowe i spełniające wszystkie potrzebne standardy domy. Ma to pomóc rodzinom w mniejszych miejscowościach.

Program Mieszkanie+ ma oferować tanie domy dla rodzin 2+3. Resort chce pozytywnie wpływać na rynek
(tobisto)

Rząd chce budować w ramach programu Mieszkanie+ tanie, 70-metrowe i spełniające wszystkie potrzebne standardy domy. Ma to pomóc rodzinom w mniejszych miejscowościach.

- Polacy mieszkają w budownictwie wielorodzinnym i sobie to chwalą, ale są i tacy, którzy marzą o własnym domku. Szczególnie w tych mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma żadnego sensu budowa wielorodzinna. Szukaliśmy oferty dla mniejszych samorządów - mówił w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, odpowiedzialny za pion budownictwa i program Mieszkanie+.

Wiceminister tłumaczył, co jest myślą przewodnią programu. - Chcieliśmy wspólnie z naukowcami, architektami i dostawcami technologii pomyśleć nad rozwiązaniem, które spełniałoby standardy, a jednocześnie było tanie. Bo o to chodzi w naszym programie.

Rozpisano konkurs, który wygrała Politechnika Warszawska. Wybrano 70-metrowy dom dla rodziny 2+3, który technologicznie ma być rozwiązaniem ciekawym nie tylko dla uczestników programu Mieszkanie+.

- Udowodnimy, że można budować naprawdę tanio (...) Będziemy budować poniżej rynku i nawet wpływać naszymi projektami pozytywnie na rynek - dodaje.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? BGK Nieruchomości jest inwestorem. Grunt pod mieszkania będzie proponowała dana gmina, a wykonawca najprawdopodobniej będzie lokalny. Gmina weźmie na siebie ryzyko znalezienia nabywców na mieszkanie, którzy będą w stanie prawidłowo regulować czynsz.

Wiceminister obiecał, że będzie namawiał BGK Nieruchomości do tego, żeby projekt był dostępny dla wszystkich. Program rozpocznie się 100 tys. mieszkań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
Robin
6 lat temu
Czyli ja mam teraz jeszcze ludziom domy sponsorować i do końca życia tylko marzyć, żeby mnie było stać na własny? Czy może lepiej od razu sie upodlić i wyciągać rękę do państwa?
Ag
6 lat temu
Jestem za wprowadzeniem rozwiązań, które są już obecna w UJ. Gmina daje grunt, materiały i kierownika budowy. Ludzie, którzy chcą w danym miejscu zamieszkać pracują tam sami min 40 h tygodniowo (mniejsza ilość oznacza utratę miejsca, ale to jest na rodzinę, wlicza się też gotowanie i opiekę nad dziećmi pracowników/mieszkańców). Każdy buduje dom każdego, nie tylko swój. Po 10 latach dom jest twój na własność.
xyz
6 lat temu
70m domy mają taki sam sens, jak stajnia na 20 stanowisk dla jednego konia. To zabierze tylko miejsce, które można by przeznaczyć na niskie bloki, gdzie na podobnej powierzchni mogłoby zamieszkać kilka rodzin zamiast jednej.
Małgorzata
6 lat temu
A gdzie będzie mieszkać owa rodzina z trójką dzieci do tego czasu???na wynajem? i stać ją będzie na to??raczej młodym małżeństwom mieszkanie bardziej by się przydało tym co planują rodzine
fdsfs
6 lat temu
poobsiadali spółki skarbu panstwa. teraz sfinansuje,y im domy