Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mieszkanie dla Młodych. BGK podpisał umowę z PKO BP

0
Podziel się:

- Docelowo program będzie dostępny w większości banków na obszarze całego kraju - zapowiada Bank Gospodarstwa Krajowego.

Mieszkanie dla Młodych. BGK podpisał umowę z PKO BP
(Maszewski/Reporter)
bFfvGmZN

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z bankiem PKO BP, który będzie udzielał kredytów hipotecznych z dopłatą państwa na zakup pierwszego mieszkania. Umowy z kolejnymi bankami przewidziane są na najbliższe tygodnie.

_ Od 1 stycznia 2014 r. klienci będą mogli składać wnioski kredytowe objęte dofinansowaniem wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w bankach, które podpiszą z BGK umowę o współpracy. Docelowo program będzie dostępny w większości banków na obszarze całego kraju _ - podkreślił w komunikacie BGK.

Wcześniej BGK realizował inne programy mieszkaniowe, w tym _ Rodzina na Swoim _ czy program budownictwa społecznego. - _ Teraz wykorzystamy nasze doświadczenia i kompetencje, aby spełnić oczekiwania ustawodawcy i uruchomić w terminie program Mieszkanie dla młodych _ - powiedział cytowany w komunikacie prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

bFfvGmZP

Pomoc z budżetu państwa będzie polegać na dofinansowaniu wkładu własnego dla osób zamierzających kupić pierwsze własne M. Program zakłada, że środki pochodzące z Funduszu Dopłat na wsparcie młodych będą przekazywane za pośrednictwem BGK i banków udzielających kredytów hipotecznych. _ -Chęć nawiązania współpracy z BGK zgłosiło już kilkanaście banków, które współpracowały przy programie "Rodzinie na swoim". Stosowne umowy z kolejnymi bankami zostaną podpisane w najbliższych tygodniach _ - dodano.

Według prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły, założenia programu MdM _ wzmacniają własnościowy model zaspokajania potrzeb mieszkaniowych _. - _ Po jego uruchomieniu można oczekiwać ożywienia rynku mieszkaniowego, mimo iż od nowego roku zaczyna obowiązywać rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, zgodnie z którą będzie wymagany wkład własny, a kredyt hipoteczny nie będzie mógł przekraczać 95 proc. wartości kredytowanej nieruchomości _ - podkreślił.

MdM ma pomóc osobom do 35. roku życia w zakupie pierwszego nowego mieszkania. O dopłatę będą mogły ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Zgodnie z przyjętą pod koniec września przez Sejm ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje to MdM. Dofinansowanie państwa dotyczyłoby 50 m kw. lokalu.

bFfvGmZV

Wsparcie państwa dla osób budujących dom systemem gospodarczym miałoby polegać natomiast na możliwości odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy. Zgodnie z ustawą, przyszłoroczne wydatki na wyroby budowlane ponoszone przez pozostałe osoby nie będą już podlegały częściowemu zwrotowi podatku VAT.

MdM ma trwać do 2018 r., a po ocenie skutków programu przez rząd zostanie rozważona możliwość ewentualnego jego przedłużenia.

W 2014 r. środki na MdM mają wynieść 600 mln zł, w 2015 r. - 715 mln zł, w 2016 r. - 730 mln zł, w 2017 r. - 746 mln zł, a w 2018 r. - 762 mln zł. Ustawa wprowadza też limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania, które będzie mogło być objęte programem. Są one publikowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfvGmZW
bFfvGnaq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)