Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Mieszkanie dla młodych" nie może dyskryminować

0
Podziel się:

PSL chce, by rządowy program, który ma pomóc w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym, objął też rynek wtórny, a także młodych ludzi mieszkających w małych miastach i na wsi.

"Mieszkanie dla młodych" nie może dyskryminować
(Reporter)

PSL chce, by rządowy program, który ma pomóc w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym, objął też rynek wtórny, a także młodych ludzi mieszkających w małych miastach i na wsi - powiedział dzisiaj szef klubu ludowców Jan Bury.

Dzisiaj w Sejmie przeprowadzono pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program Mieszkanie dla młodych.

_ - Zaproponujemy, jako klub parlamentarny PSL, by ten program rozszerzyć i dać szanse także ludziom młodym mieszkającym na wsi. Jak wiemy z danych statystycznych, w ciągu najbliższych kilkunastu lat prawie dwa miliony ludzi ma się przenieść z miast na wieś _ - podkreślił Bury na konferencji prasowej w Sejmie.

Szef klubu PSL dobrze ocenił rządowy program, dodał jednak, że będzie lepszy po wprowadzeniu _ oczekiwanych przez młodych ludzi _ poprawek. Zapowiedział też, że PSL je złoży w trakcie prac nad projektem ustawy.

_ - Nie może być tak, że projekt ustawy dotyczy tylko młodych ludzi w wielkich miastach. Chcemy go rozszerzyć na całe młode pokolenie i wszystkich młodych ludzi w Polsce _ - przekonywał.

Według Burego ustawa powinna objąć także mieszkania z rynku wtórnego, a także mieszkania komunalne. Jak mówił, wiele młodych rodzin, które są uboższe, mogłoby w ramach tego programu skorzystać z mieszkań komunalnych należących do miasta czy gminy.

Na wcześniejszej konferencji głos na temat programu zabrał minister transportu Sławomir Nowak. Jak podkreślił, dzięki wsparciu rządu projekt umożliwi budowę mieszkań także w mniejszych miejscowościach. _ Nic nie stoi na przeszkodzie, by w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma dużego dewelopera, ludzie stworzyli spółdzielnię w celu zbudowania minimum domu dwumieszkaniowego _ - powiedział.

Program Mieszkanie dla młodych ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia i pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc.

Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw. Pomoc państwa obejmie też zakup mieszkania w budynku z rynku pierwotnego, który będzie zawierał minimum dwa lokale, każdy o powierzchni do 75 m kw.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd chce dołożyć nam do mieszkania Nowy program pomocy ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia. Na co będą mogli liczyć?
Opozycja ostro krytykuje rząd za MdM PO i PSL opowiedziały się za przyjęciem informacji rządu w sprawie programów wspierających rynek mieszkaniowy.
600 mln złotych na mieszkania. Kto ma szansę? W kolejnych latach pieniędzy będzie jeszcze więcej. Według rządu z nowego programu skorzysta około 36 tys. rodzin rocznie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)