Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mieszkanie dla Młodych obejmie też rynek wtórny? To pomysł posłów

0
Podziel się:

Opozycja i koalicyjny PSL zaproponują, by pomoc państwa nie ograniczyła się wyłącznie do nowych mieszkań.

Mieszkanie dla Młodych obejmie też rynek wtórny? To pomysł posłów
(Maszewski/Reporter)

Posłowie chcą rozszerzenia programu Mieszkanie dla Młodych. Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych rozpoczęła prace. Przez prawie trzy godziny posłowie PiS, PSL oraz Platformy Obywatelskiej pytali przedstawiciela rządu o możliwość objęcia tym programem również lokali pochodzących z rynku wtórnego oraz domów jednorodzinnych.

Posłanka PO Krystyna Skowrońska przekonywała, że w tej sprawie nie ma podziałów politycznych: - _ Chcemy rozwiązać problem dostępu ludzi młodych do ich pierwszego mieszkania. Nie widzimy przeciwności by miało to być nie tylko w lokalu wielomieszkaniowym czy na rynku wtórnym. Myślę, że wszyscy są zgodni co do tego, żeby jak najlepiej zabezpieczyć potrzeby młodych. Nie dzielimy się na koalicję i opozycję _ - stwierdziła posłanka PO.

Podczas posiedzenia posłowie nie zgłaszali poprawek. Na następnym opozycja i koalicyjny PSL zaproponują, by pomoc państwa nie ograniczyła się wyłącznie do mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym. Zaproponują też, by system dopłat obejmował domy jednorodzinne.
Zdaniem Gabrieli Masłowskiej z PiS rozszerzenie programu o rynek wtórny ułatwi podjęcie decyzji o zakupie pierwszego mieszkania i wbrew temu co mówi rząd, nie zahamuje rozwoju budowy nowych lokali.

- _ Na rynku wtórnym mieszkania są tańsze i za taką sama kwotę młode małżeństwo może kupić większe mieszkanie. Natomiast ci, którzy sprzedają na rynku wtórnym na ogół poprawiają sobie standard życia i kupują w lepszej dzielnicy, albo w lepszym standardzie albo budują domy. Dlatego rozszerzenie o rynek wtórny nie hamuje rozwoju budownictwa mieszkaniowego _ - uważa posłanka PiS.

Andrzej Dąbrowski z PSL przypomniał, że na wsiach i w małych miasteczkach młodzi ludzie budują głównie domy jednorodzinne.

- _ Bo to dotyczy obszarów wiejskich i małych miejscowości i wykluczenie ich jest co najmniej niesprawiedliwe. Obecnie to wygląda tak jak w Rodzinie na swoim czyli 140 metrów do 70 metrów dopłacamy, chociaż to jest do negocjacji z ministerstwem _ - mówi Dąbrowski.

Zapędy posłów studzi przedstawiciel rządu. Piotr Styczeń, wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej powiedział, że sytuacja budżetu nie pozwala na rozszerzenie programu.

- _ Ten program budzi podobne emocje jak tamten pierwszy w 2006 r. Jesteśmy przygotowani na taką sytuację, ale jesteśmy w innej sytuacji budżetowej. Wtedy gospodarka rozwijająca się była w stanie sprostać wydatkom na Rodzinę na swoim. Teraz musimy wydatki limitować i pochodną tego limitu jest system ograniczeń, który proponujemy wysokiej izbie _- wyjaśnia wiceminister.

Program Mieszkanie dla młodych ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia i pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. Zakłada on dofinansowanie państwa do wkładu własnego, potrzebnego do zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Podsumowali Rodzinę na swoim. Wnioski? Banki udzieliły w sumie 181 tys. 563 kredyty na kwotę ponad 32,9 mld złotych.
Rząd pomoże również w małych miastach? PSL chce, by rządowy program, który ma pomóc w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym, objął też rynek wtórny, a także młodych ludzi mieszkających w małych miastach i na wsi.
Opozycja zgłasza poprawki do programu MdM Posłowie chcą, by by pomoc państwa obejmowała również zakup mieszkania na rynku wtórnym oraz budowę domu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)