Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mieszkanie dla młodych
27.09.2013 10:32

Mieszkanie dla Młodych. Ustawa przyjęta

Osoby do 35. roku życia dostaną pomoc państwa na zakup pierwszego mieszkania. Ale tylko z rynku pierwotnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Donat Brykczyński/Reporter)

Młodzi otrzymają pomoc państwa na zakup pierwszego mieszkania lub domu, jednak jedynie z rynku pierwotnego. To założenia ustawy, za którą zagłosowało dziś 258 posłów. Przeciw było sześciu, od głosu wstrzymało się 176.

Aktualizacja 11:22

Celem projektu _ Mieszkanie dla Młodych _ (MdM) jest wsparcie osób do 35. roku życia w zakupie pierwszego nowego mieszkania. Ma ono polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Według projektu rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą mają być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw.

Rodziny bezdzietne i single będą mogli dostać 10 proc. dopłaty. Rodziny lub osoby samotnie wychowujące jedno lub więcej dzieci - 15 proc., a jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu na świat przyjdzie trzecie lub kolejne dziecko, to będą mogli dostać dodatkowo 5 proc. Nowością projektu jest fakt, że dopłata może być wliczana do wkładu własnego, wymaganego przez banki do udzielenia kredytu.

PiS, SLD i Solidarna Polska krytykowali _ MdM _, argumentując, że nie obejmie większości powiatów w Polsce, ponieważ deweloperzy i spółdzielnie budują nowe mieszkania głównie w dużych miastach lub na ich obrzeżach. Te obawy potwierdzają eksperci i sami deweloperzy. _ - Zdecydowana większość nowych mieszkań powstaje w największych aglomeracjach i miastach, na prowincji buduje się bardzo niewiele, albo wcale. W zasadzie budują już tylko deweloperzy, na spółdzielnie mieszkaniowe nie ma co liczyć - _mówi Marcin Jańczuk ekspert rynku nieruchomości z Metrohouse.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia. - _ Wnioski o dofinansowanie wkładu własnego będzie można składać do instytucji kredytujących od 1 stycznia 2014 r. - _poinformował Money.pl Mikołaj Karpiński rzecznik prasowy resortu.

Czytaj więcej w Money.pl
MdM prawie gotowy. Sprawdź, czy warto poczekać na dopłatę do mieszkania - _ 3,5 mld złotych pomocy nie wywoła boomu _ - twierdzą deweloperzy. Kupujący mieszkanie mogą zaoszczędzić nawet 90 tysięcy złotych.
Mieszkanie dla Młodych również na dom Programem MdM mogą zostać objęte również domy jednorodzinne
Rząd pomoże również w małych miastach? PSL chce, by rządowy program, który ma pomóc w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym, objął też rynek wtórny, a także młodych ludzi mieszkających w małych miastach i na wsi.
Tagi: mieszkanie dla młodych, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz