Miliard złotych przekroczyła wartość inwestycji w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (LSSE). Tyle pieniędzy wydało już w strefie 16 podmiotów - poinformowała w poniedziałek Alicja Lisicka, prezes LSSE.
Jak powiedziała Lisiscka podczas konferencji prasowej, osiągnięcie nakładów inwestycyjnych przekraczających 1 mld zł było możliwe dzięki spółkom, które przeznaczyły na budowę i wyposażenie swoich zakładów znacznie większe kwoty niż te jakie deklarowały w umowach podpisanych z zarządem strefy.
'Z rozliczeń środków wydanych dotąd na inwestycje, wynika, że taką nadwyżkę miały prawie wszystkie firmy, m.in. Gates Polska, Volkswagen Motor Polska, Royal Europa, Viessmann Technika Grzewcza czy CCC. Nakłady poniesione przez tego ostatniego inwestora na budowę centrum logistycznego oraz fabryki obuwia - CCC Aspent, sprawiły, że przekroczona została kwota miliarda złotych zainwestowanych w strefie' - powiedziała Lisicka.
Dodała, że przy planach pozostałych 22 inwestorów kolejny miliard na inwestycje zostanie wydany prawdopodobnie już pod koniec 2003 lub na początku 2004 roku.
'Pod względem nakładów inwestycyjnych jest to trzecia, po Katowicach i Mielcu, specjalna strefa ekonomiczna w kraju' - powiedziała Elżbieta Bujakowska z Ministerstwa Gospodarki.
Jej zdaniem przeprowadzone w resorcie symulacje dowodzą, że nawet po zmianach dostosowujących przepisy o ulgach w SSE do prawa unijnego inwestorzy nadal mogą wiele zyskać, przystępując do tych obszarów.
'Przy odpowiednio dużej wysokości nakładów zwolnienia będą prawie takie same jak pierwotnie, czyli przed zmianą' - dodała.
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała 15 kwietnia 1997 roku.
W jej skład pierwotnie wchodziły obszary w Legnicy, Polkowicach i Krzywej. W 2000 roku po wyłączeniu części gruntów w podstrefach: Krzywa i Legnica; jako nie nadających się z różnych względów pod budowę inwestycyjną, LSEE objęła w zamian nowe tereny; w Lubinie i Złotoryi. Jej zarząd stara się także o powiększenie legnickiej strefy.
W sumie LSSE obejmuje powierzchnię ponad 380 hektarów, z tego do zagospodarowanie w różnych jej częściach pozostało 180 ha. Zatrudnienie w strefie znalazły 2.153 osoby.
Na 38 podmiotów, którym wydano pozwolenia na rozpoczęcie inwestycji w LSSE, 26 to firmy polskie, osiem to spółki z kapitałem niemieckim i po jednej z holenderskim, francuskim, amerykańskim i amerykańsko-kanadyjskim.