Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mafia we włoszech
19.10.2013 15:06

Miliardowe obroty organizacji przestępczych w rolnictwie

Na 14 miliardów euro oszacowano tegoroczne obroty organizacji przestępczych we Włoszech, działających w rolnictwie i produkcji żywności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)

Dane te przedstawił w sobotę związek rolników indywidualnych.

Obroty tzw. agromafii wzrosły według tych szacunków o 12 procent w ciągu dwóch lat. To dlatego, jak wyjaśniono podczas prezentacji raportu, że zorganizowana przestępczość zwiększa swe wpływy i aktywność w dobie trudności ekonomicznych. W czasie kryzysu, jak się podkreśla, ludzie znacznie chętniej kupują tanią żywność i mniej troszczą się o jej jakość.

Działalność grup przestępczych - jak ostrzegł rolniczy związek Coldiretti - w bardzo poważny sposób zagraża jakości oraz bezpieczeństwu żywności z powodu powszechnego procederu fałszowania oryginalnych produktów, na przykład serów, oraz ich produkowania z tańszych, niepewnych składników.

Podano przykład oliwy, którą niekiedy - wbrew informacji na etykiecie, iż produkowana jest z oliwek z krajów UE - wytwarza się z oliwek pochodzących spoza Unii, gdzie kontrole jakości nie są tak skrupulatne.

Związek rolników podkreślił ponadto, że plaga podrabiania żywności i jej produkowania z niskiej jakości składników zagraża również opinii, jaką cieszą się włoskie produkty. Dlatego według Coldiretti trzeba bronić dobrego imienia "made in Italy" i wartości włoskich artykułów żywnościowych.

W raporcie podano również, że około 5 tysięcy restauracji we Włoszech znajduje się w rękach grup przestępczości zorganizowanej. W większości przypadków kontrolowane przez mafie lokale zapisane są na nazwiska tzw. figurantów. Wiele takich lokali skonfiskowano w ostatnich latach w Rzymie.

Czytaj więcej w Money.pl
Cios w szefa sycylijskiej mafii. Zabrali mu... Bos cosa nostry, 51-letni Matteo Messinie Denaro ukrywa się od 20 lat.
Mafia odzyska skonfiskowany majątek? 800-hektrowa posiadłość koło Sieny, największa we Włoszech wśród skonfiskowanych mafii, może znów trafić w jej ręce - ostrzegają władze Toskanii.
Łapanka we Włoszech. Ścigają szefów mafii W akcji wzięło udział ok. 500 policjantów, wykorzystano śmigłowiec i psy tropiące.
Tagi: mafia we włoszech, włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka polska, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz