Notowania

inwestycje
28-03-2018 (10:19)

Miliardy PFR na elektrownię atomową. Wielkie pieniądze dostał też Tauron

Polski Fundusz Rozwoju ma miliardy do zainwestowania. Z najnowszych informacji wynika, że duże pieniądze pójdą na energetykę. 900 mln zł dostał Tauron, a duże wsparcie dostanie też prawdopodobnie elektrownia atomowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka)
15 mld zł na funduszach PFR szybko się rozejdzie.

Grupa PFR skonsolidowała środki kilku państwowych instytucji finansowych (m.in. ARP i BGK). Fundusze inwestycyjne PFR dysponują kapitałami o wartości 15 mld zł z opcją ich zwiększenia do nawet „kilkudziesięciu miliardów”. Na razie wydały ponad 8 mld zł, w tym 4 mld zł na przejęcie akcji Pekao od włoskiego Unicredit. Co z resztą?

Ta będzie najwyraźniej bardzo szybko zagospodarowana. W środę Tauron Polska Energia podpisał z funduszami inwestycyjnymi zarządzanymi przez PFR umowę inwestycyjną i umowę wspólników, określające warunki zaangażowania w budowę bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. PFR wyłoży do 880 mln zł.

Zobacz też: "Formalnie polska elektrownia jądrowa powstaje"

- Mam nadzieję, że stworzyliśmy nowy model finansowania inwestycji. Zapraszamy inne spółki energetyczne, żeby z funduszy PFR korzystali, bo nie tak łatwo jest na rynkach finansowo-bankowych znaleźć tak długoterminowe finansowanie - powiedział prezes PFR Paweł Borys podczas konferencji prasowej w sprawie finansowania dla Elektrowni Jaworzno III.

Zapytany o potencjalne finansowanie budowy bloku C w Elektrowni Ostrołęka (inwestycja Enei i Energi warta 6 mld zł), powiedział, że fundusz gotów jest wesprzeć także tę inwestycję, kiedy już zapadnie decyzja w jej sprawie.

Elektrownia atomowa też za pieniądze PFR?

A i to nie wszystko. PFR nie wyklucza zaangażowania w budowę elektrowni jądrowej.

- Rząd polski i zaangażowane spółki są przed finalnymi decyzjami. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, to oczywiście tak. Zakładamy, że PFR powstał między innymi po to, żeby finansować tego typu ważne projekty, o długim horyzoncie zwrotu - wskazał Borys.

- Deklaracja gotowości ze strony pana prezesa mnie cieszy. Mam nadzieję, że to się powinno rozwiązać w najbliższym czasie. Szukamy takiego rozwiązania, które pozwoli zbudować przynajmniej 3 bloki gdzieś w okolicach 2040-2045 roku - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W połowie miesiąca Tchórzewski szacował, że koszt budowy elektrowni jądrowej w Polsce może wynieść 70-75 mld zł. Wcześniej w tym miesiącu mówił, że ma nadzieję na rozstrzygnięcie sprawy budowy elektrowni jądrowej w marcu. Podkreślał, że elektrownia taka jest zeroemisyjna, a najnowsze technologie są bezpieczne.

Tauron już dostał 880 mln zł

To wszystko na razie plany. Konkrety ma Tauron. Transakcja budowy elektrowni w Jaworznie, na którą PFR wyłoży 880 mln zł obejmuje projekt wieloletniej umowy sprzedaży energii elektrycznej i wieloletniej umowy sprzedaży węgla, które mają zostać zawarte przez Tauron Polska Energia i spółkę Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT).

- Cieszę się, że realizowane są nowe inwestycje w energetyce. Dzięki nim sektor energetyczny będzie gotowy na wyzwania, jakie staną przed nim w najbliższych latach. Budowa bloku o mocy 910 MW w Jaworznie to kluczowa inwestycja. Nowy blok będzie wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, a to prąd dla 2,5 mln gospodarstw domowych - powiedział Tchórzewski.

- Budowa bloku w Jaworznie jest obecnie największym przedsięwzięciem, realizowanym w ramach programu inwestycyjnego grupy - podkreślił prezes Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk. - Angażujemy nasze środki w nowe moce wytwórcze, dbając jednocześnie o odpowiednie modelowanie struktury finansowania, które umożliwia utrzymanie wskaźników zadłużenia na bezpiecznym poziomie, dzięki czemu grupa zachowuje stabilność finansową - dodał.

Na podstawie zawartych umów fundusze zainwestują w budowę bloku łącznie do 880 mln zł, w drodze obejmowania przez nie nowych udziałów w spółce celowej NJGT, która realizuje budowę. Ta obecnie należy w całości do Tauron Polska Energia.

Obecne zaawansowanie inwestycji przekroczyło 60 proc. Blok w Jaworznie będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje CO2 oraz pozostałych gazów emisyjnych.

- Zaangażowanie finansowe w budowę bloku w Jaworznie doskonale wpisuje się w politykę inwestycyjną zarządzanych przez nas funduszy infrastrukturalnych i strategię PFR, której głównym celem jest wspieranie procesów tworzenia aktywów kluczowych dla polskiej gospodarki. Nowe źródła wytwórcze, takie jak blok w Jaworznie, gwarantują bezpieczeństwo energetyczne Polski w horyzoncie kolejnych kilkudziesięciu lat - powiedział prezes Borys. O planowanym zaangażowaniu w budowę informował już w czerwcu 2017 r.

Udział funduszy PFR w kapitale zakładowym NJGT na dzień oddania bloku energetycznego do eksploatacji powinien wynosić ok. 14 proc., a udział Tauron Polska Energia co najmniej 50 proc. + 1 udział.

Termin zainwestowania środków przez fundusze jest uzależniony od spełniania przez Tauron i NJGT określonych warunków zawieszających. Między innymi od uzyskania zgody na koncentrację oraz uzyskania decyzji zatwierdzającej warunki umowy sprzedaży energii elektrycznej, która stanowi jedną z kluczowych umów dokumentacji transakcyjnej.

Tagi: inwestycje, energetyka, tpe, pfr, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2018

jonmądry likwiduje głupek buduje

28-03-2018

janJak zainwestuje w energię atomową, to tak jakby wyrzucił nasze pieniądze w błoto. Nasze a nie ich.!!

28-03-2018

jan"3 bloki gdzieś w okolicach 2040-2045 roku" Czy oni postradali rozum? Planują budowę za 20 - 30 lat? Nie wiadomo, jakie technologie będą w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)

Wybrane dla Ciebie