Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miliardy dolarów napłyną do Polski

0
Podziel się:

W 2005 roku do Polski napłynęło mniej niż 8,7 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych szacuje, że w bieżącym roku kwota inwestycji wzrośnie do 10 mld dolarów. / ISB /

Miliardy dolarów napłyną do Polski

W 2005 roku do Polski napłynęło mniej niż 8,7 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych szacuje, że w bieżącym roku kwota inwestycji wzrośnie do 10 mld dolarów.

„W połowie kwietnia PAIiIZ chce przeprowadzić wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim konferencję, na której powiemy o kwocie napływu inwestycji. NBP podał wstępnie, że to będzie 8,7 mld dolarów, ale to będzie mniej” – wzjaśnił Adam Żołnowski, nowy prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Na początku grudnia ówczesny wiceprezes PAIiIZ Marcin Kaszuba poinformował, że wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych znacznie przekroczy 10 mld USD.

W maju 2005 roku PAIiIZ informował również o rozmowach w sprawie 86 projektów inwestycyjnych w Polsce. Zdaniem Żołnowskiego, połowa z nich została wykonana.

„Oceniam, że zostało wykonane maksymalnie 40 projektów. Na chwilę obecną mamy około 50 projektów, ale trzeba podkreślić, że część z nich to tak zwane ‘projekty martwe’, ciągnące się od kilku lat” – powiedział prezes PAIiIZ.

Żołnowski szacuje, że w 2006 roku napływ BIZ wyniesie ok. 10 mld USD.

„Co najmniej 10 mld USD. Trudno powiedzieć, jak dzisiejsza praca agencji przełoży się na napływ inwestycji w tym roku. Ważne jest przede wszystkim, jak zachowają się firmy, które już są na naszym rynku” – powiedział prezes.

Żołnowski powiedział, że PAIiIZ wkrótce chce podpisać z NBP porozumienie o współpracy przy statystykach dotyczących inwestycji zagranicznych.

„Chcemy podpisać porozumienie i w ramach jego funkcjonować. Jest jedna metodyka mierzenia napływu bezpośrednich inwestycji akceptowana przez OECD i polski bank centralny taką metodykę realizuje. NBP ma też konkretną możliwość weryfikacji danych, które otrzymuje od inwestora. PAIiIZ takich możliwości nie ma, bo bazuje na deklaracjach od inwestora” – powiedział Żołnowski.

inwestycje
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)