Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Rzeczpospolita milionerów. Majątki Polaków rosną

6
Podziel się:

Powiększaniu się grupy najzamożniejszych sprzyja utrzymująca się dobra koniunktura w gospodarce.

Rzeczpospolita milionerów. Majątki Polaków rosną

Ponad 20 tys. osób zadeklarowało fiskusowi dochód do opodatkowania przekraczający milion złotych. Większość płaci niski liniowy podatek PIT i niewielkie w stosunku do dochodów składki na ubezpieczenie społeczne.

"Milionerów mamy coraz więcej. W 2016 r. było ich o około 5 proc. więcej niż rok wcześniej. To dane zebrane przez nas z izb administracji skarbowej" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Powiększaniu się grupy najzamożniejszych sprzyja utrzymująca się dobra koniunktura w gospodarce.

- Polska cały czas dogania kraje rozwinięte i zmniejsza dystans, więc bogacenie się coraz większego grona obywateli nie powinno dziwić - powiedział dziennikowi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

W jego ocenie wzrost nie jest jednak tak szybki, jak by się wydawało na pierwszy rzut oka. - W poprzednich latach grupa najbardziej zamożnych rosła szybciej. W 2015 r. wzrost był 18-procentowy - powiedział Kozłowski.

"Najwięcej milionerów jest wśród osób, które prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się według 19-proc. stawki PIT. To w tej grupie przybyło najwięcej zamożnych" - wskazuje "DGP". Dane te nie dziwią Pawła Wojciechowskiego, głównego ekonomisty ZUS. Jego zdaniem to, że najbardziej zamożni wybierają taką właśnie formułę opodatkowania, wynika z tego, że jest dla nich opłacalna. Polski system podatkowy oferuje bowiem niższe stawki danin dla osób o wysokich dochodach, zwłaszcza liniowców.

- Im dochody wyższe, tym liniowe opodatkowanie jest bardziej atrakcyjne w porównaniu z umowami o pracę i opodatkowaniem działalności gospodarczej. Nic więc dziwnego, że ok. 60 proc. osób w działalności gospodarczej, w tym głównie liniowcy, zatrudnia tylko siebie, nie tworząc miejsc pracy - powiedział dziennikowi Wojciechowski.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Pracodawców RP liniowy PIT w działalności gospodarczej może zachęcać część dużo zarabiających do przejścia na samozatrudnienie i ograniczanie w ten sposób kosztów, ale, jak podkreśla, "nie wszyscy bogaci liniowcy to samozatrudnieni".

gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
uiu
7 lat temu
Które zawody umożliwiają tak wysokie oszczędności w Polsce ?! Przekwalifikuję się. A może to tylko "bananowa republika" kreuje te osiągi ?!
bobi
7 lat temu
Mam nadzieję że pis i minister Ziobro się tym zajmie
wolny najmita
7 lat temu
"Nic więc dziwnego, że ok. 60 proc. osób w działalności gospodarczej, w tym głównie liniowcy, zatrudnia tylko siebie, nie tworząc miejsc pracy - powiedział dziennikowi Wojciechowski." - Może zatrudniam tylko siebie, ale nie kradnę jak pracodawca Pana Wojciechowskiego... Początek nagonki na jedno-osobową działalność ???
bez podpisu
7 lat temu
Co to jest "Mago"?
fdsf
7 lat temu
No, to wiemy czemu płaca średnia rośnie. Bogaci się bogacą, ale kosztem tyrających za 2 tys. miesięcznie.