Notowania

mtsl
09.11.2018 10:02

Największy bogacz XIX wieku. Geniusz biznesu. "Kronenberg wyprzedzał swoją epokę"

Pierwszy Kronenberg zarobił 20 mln rubli, czyli ok 30 mln dolarów i była to jedna z największych fortun w Europie i na świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KAROL SEREWIS)
Pałac Kronenbergów w miniaturze.

- Najbogatszym Polakiem ostatnich stu lat był bez wątpienia Kronenberg – powiedział w programie „Money. To się liczy” Michał Wójcik, historyk. – Absolutny geniusz biznesu. Wyprzedzał swoją epokę.

Leopold Kronenberg założył Bank Handlowy, Towarzystwo Kredytowe miasta Warszawy, Kasę Przemysłowców, Warszawskie Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia, Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych, był udziałowcem spółek górniczych, hutniczych i cukrowniczych, sfinansował budowę Kolei Nadwiślańskiej.

Historyk przypomniał, że pierwszy Kronenberg zarobił 20 mln rubli, czyli ok 30 mln dolarów i była to jedna z największych fortun w Europie i na świecie.

- Geniusz Kronenbergów polegał na tym, że nie skupiali się tylko na jednym biznesie – zdradza Wójcik. – Początkowo inwestowali w cukier i przemysł tabaczny. Specjalnie psuli jakość papierosów, by zalać nimi rynek. Doskonale rozumieli kapitalizm. Potem Kronenberg zainwestował w kolej, miał już wtedy ogromne pieniądze, więc brał udział w budowie najdłuższych linii kolejowych. Kariera od pucybuta do milionera. Miał tyle pieniędzy, że nie wiedział, co z nimi robić. Wybudował w Warszawie ogromny pałac, którego wszyscy mu zazdrościli.

Tagi: mtsl, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-11-2018

ProjektantCóż powinniśmy się na jego osiągnięciach uczyć. Chociaż taki był bogaty to od śmierci się nie wykupił, ponieważ wg humoru: -Dlaczego śmierć jest taka … Czytaj całość

09-11-2018

z-kNie była to "polska fortuna" ale fortuna zgromadzona kosztem Polaków na współpracy z zaborcami. Car był zachwycony geszeftem Kronenberga na zakupie … Czytaj całość

09-11-2018

AgarJego ojciec był bardzo bogatym żydowskim kupcem, wiec tej fortuny nie dorobił się ot tak

Rozwiń komentarze (45)