Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miller: Zapytam Tuska o "kreatywną księgowość" w resorcie finansów

0
Podziel się:

Szef SLD chce wiedzieć, jak rząd zamierza traktować metodologię unijną liczenia długu publicznego.

Miller: Zapytam Tuska o "kreatywną księgowość" w resorcie finansów
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Szef SLD skieruje do premiera Donalda Tuska pismo z prośbą o wyjaśnienie, jak rząd zamierza traktować metodologię unijną liczenia długu publicznego. Według Millera sposób, w jaki robi to minister finansów Jacek Rostowski, to _ kreatywna księgowość _.

Miller odniósł się w ten sposób do słów ministra finansów Jacka Rostowskiego, który podczas porannego głosowania nad sprawozdaniem rządu z wykonana budżetu za 2011 r. - pytany przez posła Sojuszu Ryszarda Zbrzyznego, jaką metodologię przyjął obliczając wysokość długu publicznego - powiedział, że od momentu przystąpienia Polski do UE obowiązują dwie definicje długu publicznego.

Pierwsza - tłumaczył minister - to _ państwowy dług publiczny, który stosujemy do polskich ustaw o finansach publicznych i do obliczania progów, które decydują o tym, czy pewne działania sanacyjne czy ostrożnościowe są podjęte _. Druga - mówił Rostowski - to _ definicja UE, Eurostatu, która jest zupełnie niezależna od tej pierwszej i zresztą często zmieniania przez urzędników średniego szczebla w Eurostacie _.

_ - Nie możemy mieć sytuacji takiej, w której polska polityka ekonomiczna będzie zmieniana w sposób raptowny i nagły dlatego, że jakieś definicje są zmieniane przez statystyków i urzędników średniego szczebla w Eurostacie w Luksemburgu _ - podkreślił minister finansów.

Sejm przyjął w piątek sprawozdanie komisji finansów publicznych z wykonania budżetu państwa za 2011 r. i udzielił Radzie Ministrów absolutorium za ubiegły rok.

Jak zauważył, Polska należy do tych _ rzadkich krajów _, które mają zapisane w konstytucji ostre wymogi prawne dotyczące działań, które muszą zostać podjęte, gdy pewne progi relacji długu publicznego do PKB zostaną przekroczone. - _ Wobec tego musimy mieć jasną definicję tego długu publicznego w prawie polskim i tej definicji nie zmieniamy _ - oświadczył Rostowski.

Miller powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że _ dzisiaj uzyskaliśmy potwierdzenie, że w Polsce w Ministerstwie Finansów kwitnie kreatywna księgowość _. _ - Że rząd polski zamierza tak manipulować danymi, by nie dostosować się do wskazań unijnych, a to może się skończyć bardzo poważną interwencją i bardzo poważnym konsekwencjami _ - zaznaczył polityk.

Zapowiedział, że skieruje pismo do Donalda Tuska, by wyjaśnił, _ jak rząd zamierza traktować metodologię unijną _. - _ Po drugie zwrócę uwagę, że tak frywolna interpretacja, jaką stosuje minister Rostowski, nie może mieć miejsca _ - dodał.

Według Millera słowa Rostowskiego powinny wzbudzić _ najwyższy niepokój _. Zdaniem lidera Sojuszu Rostowski ocenił, że istnieje państwowy sposób liczenia długu publicznego _ i że żaden Luksemburg czy Bruksela nie będą nam niczego narzucać, a poza tym sposób obliczania długu w wykonaniu unijnym to są decyzje na średnim szczeblu urzędniczym _.

_ Jednym słowem niech sobie tam w Brukseli coś opowiadają, a my i tak będziemy liczyć według naszej metodologii. Otóż takie podejście budzi najwyższe zdumienie i oburzenie dlatego, że w taki właśnie sposób postępowali koledzy pana ministra Rostowskiego chociażby w Grecji. I wszyscy wiemy, czym to się skończyło _ - powiedział szef SLD.

Jak mówił, 5 lipca KE zwróciła się do władz naszego kraju, aby w metodzie obliczania długu publicznego stosować kryteria UE, a nie kierować się metodologią polską. Według unijnej metodologii - mówił Miller - polski dług publiczny wynosi 56 proc. PKB, a nie 53 proc., jak podaje Rostowski. Zdaniem Millera, gdyby do tego doliczyć inne pozycje typu fundusz drogowy czy wydatki samorządów, to _ zbliżamy się niebezpiecznie _ do konstytucyjnego progu 60 proc. długu w relacji do PKB.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)