Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Minister zmieni radę nadzorczą PKO BP. To reakcja na zapowiedzi banku dotyczące podwyżek opłat

Minister zmieni radę nadzorczą PKO BP. To reakcja na zapowiedzi banku dotyczące podwyżek opłat

Fot. Bartosz Wawryszuk

Na 25 lutego zostało zwołane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO BP. Dojdzie na nim m.in. do zmian w radzie nadzorczej banku. O konieczności spotkania mówił wcześniej minister skarbu Dawid Jackiewicz, nawiązując do zapowiedzianej przez PKO BP podwyżki prowizji i opłat.

Aktualizacja 15:40

Bank poinformował, że planuje zmiany w taryfie prowizji i opłat, które mają wejść w życie 1 maja. Część obserwatorów rynku wiązała to z wprowadzaniem podatku bankowego i chęcią jego przerzucenia na klientów.

Czy bankowcy faktycznie zarabiają za dużo?

Tak
Nie

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

- Ciężko dyskutować z decyzją banku, która sprawia wrażenie decyzji rutynowej, decyzji, która w tym okresie była podejmowana na przestrzeni ostatnich lat i która niewiele wspólnego, właściwie nic nie ma wspólnego z podatkiem bankowym - powiedział Jackiewicz dziennikarzom.

- Natomiast bardzo wyraźnie chcę powiedzieć, że sposób komunikowania się ze strony władz banku pozostawia bardzo wiele do życzenia i jest przedmiotem naszej troski, że doszło do takiego zaniedbania. Uważamy, że uzasadnienie dla tego typu podwyżek, dla tego typu zmiany w tabeli marż i opłat, powinno być wcześniej zakomunikowane opinii publicznej, klientom, być może również akcjonariuszom. I z tego powodu wyciągniemy stosowne wnioski, w najbliższym czasie odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, nastąpią zmiany w radzie nadzorczej - takie, które spowodują, że będzie większa wrażliwość ze strony rady nadzorczej na decyzje zarządu - powiedział Jackiewicz.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy możliwa jest zmiana w zarządzie PKO BP, odparł, że to pytanie do Rady Nadzorczej. - To ona musi ocenić to, jak sobie radzą władze spółek z zasadami postawionymi przed nimi. Jeśli dojdą do wniosku, że władze sobie nie radzą, to wtedy będą miały prawo podjąć decyzję o zmianie - zaznaczył minister.

Pytany, czy dywidenda skarbu państwa z PZU i PKO BP nie zmniejszy się na skutek podatku bankowego, odparł: "dywidendy są zaplanowane" i nic się nie zmienia. - Wiemy jaką kwotę chcemy osiągnąć z dywidend. To było konsultowane, ustalane z władzami poszczególnych spółek - powiedział.

Skarb Państwa ma 29,43 proc. udziałów w PKO BP.

Nie tylko zmiany personalne

Z komunikatu PKO BP wynika, że na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, które zostało zwołane na 25 lutego, będą głosowane też zmiany w statucie banku.

Na mocy nowych zapisów członkowie zarządu PKO BP będą mogli być odwoływani w każdej chwili, bez wskazania "ważnych powodów", jak miało to miejsc dotychczas.

W uzasadnieniu do propozycji zmian statusu czytamy, że mają na celu wprowadzenie samodzielności Rady Nadzorczej w ocenie pracy poszczególnych członków zarządu. Intencją jest wzmocnienie jej roli i przywrócenie reguły, iż członek zarządu może być w każdym czasie odwołany.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
kool
95.49.138.* 2016-02-04 20:45
zbyt dużo chętnych na dobre zmiany
ree848
95.49.138.* 2016-02-04 20:37
a niech sobie zbankrutują
kozoq
88.156.226.* 2016-01-31 17:02
żarty na bok, opłat mi nie zmineili wiec to jakas propaganda.
Zobacz więcej komentarzy (121)