Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister Boni przyjrzy się ustawie o uboju rytualnym

0
Podziel się:

Mniejszości wyznaniowe dowodzą, że mają do tego prawo chociażby na mocy ustawy regulującej ich stosunki z państwem.

Minister Boni przyjrzy się ustawie o uboju rytualnym
(Stawinski/Reporter)

Mniejszości wyznaniowe dowodzą, że mają do tego prawo chociażby na mocy ustawy regulującej stosunki między państwem i Gminą Żydowską. Jednak zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie zwierząt, ubój rytualny jest w Polsce zakazany.

Michał Boni rozmawiał wczoraj z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem a także z muftim RP Tomaszem Miśkiewiczem. Minister Michał Boni, sprawdzi czy Żydzi i muzułmanie mogą prowadzić ubój rytualny na potrzeby lokalnych społeczności.

Minister chce, aby przepisy w tej kwestii były jasne i wystąpił do Rządowego Centrum Legislacji o pilną interpretację, czy po odrzuceniu przez Sejm projektu możliwe jest kontynuowanie uboju na potrzeby religijne działających w Polsce mniejszości wyznaniowych. W ocenie Boniego _ art. 9 ust. 2 ustawy o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej, który mówi, że w celu realizacji prawa do sprawowania obrzędów i czynności rytualnych związanych z kultem religijnym gminy żydowskie dbają o zaopatrzenie w koszerną żywność, o stołówki i łaźnie rytualne oraz o ubój rytualny, na gruncie obowiązujących przepisów prawa dopuszcza możliwość uboju rytualnego w celu zaspokojenia własnych religijnych potrzeb gminy wyznaniowej żydowskiej _. _ - Myślę, że w debacie zabrakło nam wrażliwości na potrzeby religijne mniejszości - _ stwierdził Boni.

Minister Administracji i Cyfryzacji ocenia, że wczorajsze oświadczenie izraelskiego MSZ-u było zbyt nerwową reakcją. W oświadczeni napisano, że zakaz uboju rytualnego w Polsce jest _ absolutnie nie do przyjęcia _, a decyzja Sejmu - _ rozczarowująca _. _ - To jest zbyt nerwowa reakcja, ale ona bierze się z tego, że my prowadziliśmy dyskusje na ten temat w niejasny sposób - _powiedział Boni.

Utrzymanie zakazu uboju rytualnego wzbudziło oburzenie wśród mniejszości religijnych w Polsce. Naczelny rabin kraju Michael Schudrich zastanawia się, czy w takiej sytuacji może dalej pełnić swoją funkcję.

Rząd chciał złagodzić ustawę o ochronie zwierząt i dopuścić ubój rytualny w Polsce. Nie zgodzili się jednak na to posłowie, którzy podczas głosowania w Sejmie odrzucili rządowy projekt ustawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Żydzi będą musieli przejść na wegetarianizm? _ Zakaz uboju rytualnego godzi w podstawowe prawa Żydów i muzułmanów - _ deklarują przedstawiciele gmin żydowskich.
Zmiany w rozprawach w sprawie gwałtu Obecnie aby wszcząć postępowanie w sprawie np. gwałtu, potrzebny jest formalny wniosek osoby pokrzywdzonej i nie wystarcza samo zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)