Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister chce minimalnej płacy za godzinę

0
Podziel się:

Według Kosiniaka-Kamysza minimalna stawka powinna być na poziomie adekwatnym do minimalnego wynagrodzenia miesięcznego. Zaproponował... .

Minister chce minimalnej płacy za godzinę
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Nie mniej niż 10 złotych za godzinę pracy. Taką stawkę proponuje minister Władysław Kosiniak Kamysz. W resorcie pracy trwa przygotowywanie raportu dotyczącego możliwości wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej.

Według ministra, ustalenie minimum godzinowego wzmocniłoby pracownika w dyskusji z pracodawcą o wynagrodzeniu. _ - Ciesze się z podjęcia tego tematu. Jeżeli chodzi o wartość, ona musi w korelacji do minimalnej płacy miesięcznej - _ przekonuje.

Według Kosiniaka-Kamysza minimalna stawka godzinowa _ powinna być na poziomie porównywalnym, adekwatnym do minimalnego wynagrodzenia miesięcznego, podzielonego po prostu na godziny. I to by miało jakiś sens _ - powiedział minister.

Dodał, że skoro minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi dziś 1600 zł brutto, to minimalna stawka godzinowa powinna być na poziomie ok. 10 zł za godzinę.

Rzecznik MPiPS Janusz Sejmej powiedział, że raport na temat możliwości ustanowienia minimalnej stawki godzinowej powstaje w departamencie prawa pracy i w najbliższych dniach ma trafić na biurko ministra.

Wprowadzenie minimalnej płacy godzinowej jest jednym z postulatów związków zawodowych. OPZZ zaproponowało, by minimalną stawkę godzinową ustanowić na poziomie 11 zł brutto, bez względu na formę zatrudnienia, co spotkało się z natychmiastową krytyką pracodawców.

Konfederacja Lewiatan podnosiła m.in., że stała godzinowa stawka niezależnie od formy zatrudnienia to pomysł _ nietrafiony i szkodliwy _, a _ wprowadzenie go w życie spowodowałoby utratę miejsc pracy przez osoby zatrudnione w wielu branżach usługowych _.

Zaproponowaną przez OPZZ stawkę organizacja pracodawców oceniła jako _ nieracjonalnie wysoką _.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)