Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister skarbu powalczy o PZU

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa złoży w terminie skargę o uchylenie wyroku Trybunału Arbitrażowego, który rozpatrywał skargę Eureko w sprawie PZU - poinformował w środę minister skarbu Andrzej Mikosz.

Minister skarbu powalczy o PZU

Ministerstwo Skarbu Państwa złoży w terminie skargę o uchylenie wyroku Trybunału Arbitrażowego, który rozpatrywał skargę Eureko w sprawie PZU - poinformował w środę minister skarbu Andrzej Mikosz.

"Skarga o uchylenie wyroku częściowego została przygotowana, podpisałem zlecenie dla kancelarii Salans o jej złożenie, skarga zostanie złożona w terminie" - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu Mikosz.

W sierpniu Trybunał Arbitrażowy uznał, że Polska naruszyła niektóre warunki umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji pomiędzy Holandią a Polską.

Eureko skierowało sprawę do arbitrażu po tym, jak w 2002 roku rząd polski zdecydował, że zachowa kontrolę nad PZU i wycofał się z realizacji aneksu z 2001 r. do umowy prywatyzacyjnej, zgodnie z którym Eureko miało, do posiadanych już wspólnie z BIG Bankiem Gdańskim 30 proc. akcji PZU, dokupić kolejne 21 proc., gdy spółka ta będzie wprowadzana na giełdę.

MSP wynegocjowało ugodę z Eureko, jednak Sejm zablokował jej podpisanie.

We wtorek wiceprezes Eureko Ernst Jansen podczas rozprawy przed polskim sądem poinformował, że holenderska grupa jest gotowa zawrzeć kolejną ugodę, ale pod warunkiem umożliwienia jej kupna 21 proc. akcji PZU za 2,1 mld zł i wprowadzenia PZU na giełdę.

Eureko chce również wyrównania szkód związanych ze sporem z MSP i niewykonaniem poprzednio zawartych porozumień. Swoje szkody firma ta oszacowała na 6 mld zł.

Jansen poinformował, że w przypadku zawarcia ugody nad faktyczną wysokością odszkodowania dla Eureko pracowałby zespół ekspertów obydwu stron.

Sąd rejonowy w Warszawie rozpatrywał we wtorek wniosek Eureko, w którym holenderska grupa wzywa Skarb Państwa do dobrowolnego wykonania umowy sprzedaży akcji PZU (z 1999 roku) oraz umowy dodatkowej z 3 kwietnia 2001 roku, a w szczególności do wykonania postanowień odnoszących się do sprzedaży 21 proc. akcji PZU.

Eureko nie łączy tego wniosku z wyrokiem Trybunału Arbitrażowego.

Obecnie Eureko ma 32 proc. akcji PZU. Skarb Państwa jest właścicielem 55,09 proc. akcji PZU, pozostałe akcje należą do pracowników oraz instytucji, które skupiły akcje pracownicze.

Posiedzenie pojednawcze zostało odroczone na wniosek MSP, a kolejne zostało zaplanowane na 4 stycznia 2006 roku.

CZYTAJ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)