Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Ministerstwo Finansów zaostrza walkę z optymalizacją podatkową. Aporty firm będą opodatkowane

2
Podziel się:

Resort finansów już w maju opublikował ostrzeżenie przed wykorzystywaniem transakcji dokonywanych na majątku przedsiębiorstwa do agresywnej optymalizacji podatkowej w CIT.

Ministerstwo Finansów zaostrza walkę z optymalizacją podatkową. Aporty firm będą opodatkowane
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Optymalizacja podatkowa staje się coraz trudniejsza. Ministerstwo Finansów wprowadza kolejną regulację, której celem jest uniemożliwienie firmom unikania opodatkowania. Dotychczas firmy mogły to robić, wnosząc przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część do spółki. Teraz taka operacja będzie opodatkowana, ale stracić mogą na tym te firmy, które przeprowadzają rzeczywistą reorganizację.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", resort Mateusza Morawieckiego chce objąć aporty przedsiębiorstw lub ich zorganizowanych części (ZCP) klauzulą o unikaniu opodatkowania.

Urzędnicy ministerstwa ocenią, czy dany aport miał uzasadnienie biznesowe i jeśli dojdą do wniosku, że nie - firma zapłaci podatek. Resort opublikował już projekt nowelizacji trzech ustaw: o PIT, CIT i zryczałtowanym podatku dochodowym.

W jaki sposób firmy wykorzystują przenoszenie przedsiębiorstw lub ich zorganizowanej części? Jak wyjaśnia doradca podatkowy Artur Cmoch, często do spółki, która notuje straty przenosi się rentowne przedsiębiorstwo, dzięki czemu nie płaci podatku od osiągniętego zysku. Według eksperta właśnie tego typu operacji mają dotyczyć nowe regulacje.

Inny ekspert podatkowy Michał Thedy zwracają uwagę, że do zakwestionowania takiej operacji podatkowej wcale nie potrzeba nowych przepisów, ponieważ w takim przypadku można użyć ogólnej klauzuli o unikaniu opodatkowania.

Michał Thedy zwraca uwagę, że uznaniowy charakter tej regulacji może stanowić zagrożenie dla firm, które przeprowadzają aporty z powodów biznesowych, a nie podatkowych. - Chodzi o to, aby nowa regulacja nie była nadużywana - podkreśla.

Zobacz także: Wideo: PO i PiS prześcigają się w zarzutach o podatki, ale obie strony mają sporo na sumieniu.

Resort finansów w maju opublikował ostrzeżenie przed wykorzystywaniem transakcji dokonywanych na majątku przedsiębiorstwa do agresywnej optymalizacji podatkowej w CIT. Według Ministerstwa Finansów może to się to wiązać z pozbawieniem przedsiębiorstwa nienależnej korzyści podatkowej.

Ministerstwo wyjaśniło, że w obrocie gospodarczym przekształcenia majątkowe firm są często dokonywane przez sprzedaż lub aport całego przedsiębiorstwa lub jego wyodrębnionej części, czyli zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). W typowych sytuacjach sprzedaż lub aport powoduje ujawnienie się tzw. wartości firmy.

"Ujawnienie się dodatniej wartości firmy przy transakcjach obejmujących przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część (ZCP) jest uregulowane przez przepisy podatkowe. W sytuacjach nabycia przedsiębiorstwa w drodze umowy sprzedaży przepisy podatkowe pozwalają także na amortyzację tych wydatków nabywcy, które odpowiadają wartości firmy" - tłumaczył resort.

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
wikary
7 lat temu
Na kapelana musi być!!!
rolnik
7 lat temu
Czyli jak masz dwa pola i jedno przynosi straty 100, a drugie zysku 50 to i tak zapłacisz 10 podatku.