Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo dogadało się z Eureko

0
Podziel się:

W zamian za odstąpienie od prywatyzacji firma dostanie blisko miliard euro.

Ministerstwo dogadało się z Eureko

Holenderski koncern Eureko i Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) osiągnęły porozumienie we wszystkich ważnych kwestiach dotyczących ich sporu o PZU.

Taką informację podaje _ Rzeczpospolita _, powołując się na źródła w MSP. Według gazety, do nadzwyczajnego walnego zgromadzenia PZU planowanego na 25 września zarówno władze Eureko, jak i polski rząd zdążą zatwierdzić to porozumienie - chociaż szef resortu Aleksander Grad nie był pewny, że do niego dojdzie.

_ - Z informacji Rzeczpospolitej wynika, że obaj akcjonariusze PZU porozumieli się już we wszystkich ważnych kwestiach. Warunki ugody muszą zaakceptować jeszcze władze Eureko i polski rząd. Nasz informator w MSP uważa, że stanie się to przed walnym zgromadzeniem PZU zaplanowanym na 25 września _ - czytamy w gazecie.

Eureko domaga się realizacji podpisanej ze Skarbem Państwa umowy prywatyzacyjnej (1999) oraz aneksu (2001), na mocy których miało przejąć kolejne 21% akcji PZU - obecnie ma 33% minus 1 akcję ubezpieczyciela.

_ - W zamian za odstąpienie od żądania dokończenia prywatyzacji i zobowiązanie do sprzedaży już posiadanych akcji PZU na giełdzie Eureko otrzyma z ubezpieczeniowej spółki dywidendę. Jej wysokość ekonomiści oceniają na blisko miliard euro. PZU dysponuje kwotą ok. 12 mld zł _ - napisała _ Rz _.

Trybunał Arbitrażowy w Londynie w 2005 roku nakazał przekazać kontrolę nad PZU na rzecz Eureko, a obecnie ustala wysokość odszkodowania, choć - na wniosek Eureko - postępowanie to zostało zawieszone w maju 2009 r.

Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)