Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
próg ostrożnościowy
08.02.2012 20:32

Ministerstwo finansów pracuje nad nową metodologią liczenia długu

Resort finansów planuje znowelizować ustawę o finansach publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Ministerstwo Finansów w I kwartale opublikuje założenia do nowelizacji ustawy o finansach publicznych a w drugim półroczu - projekt nowelizacji. Celem jest uelastycznienie procedur ostrożnościowych obowiązujących jeśli dług w relacji do PKB przekroczy progi ostrożnościowe - wynika ze zaktualizowanego planu prac rządu na 2012 r. *

Na zdjęciu minister finansów Jacek Rostowski

Jako uzasadnienie zmian w ustawie o finansach publicznych autorzy dokumentu podają wprowadzenie wytycznych będących narzędziem wspomagającym dokonywanie klasyfikacji umów pojawiających się w obrocie gospodarczym oraz uelastycznienie procedur ostrożnościowych i sanacyjnych w związku ze zmieniającymi się uwarunkowaniami rynkowymi.

_ Istotą rozwiązań jest wprowadzenie: w zakresie mechanizmu interpretacji/wytycznych dot. zaliczania poszczególnych zobowiązań do państwowego długu publicznego oraz uelastycznienie procedur ostrożnościowych i sanacyjnych poprzez wprowadzenie dodatkowych mechanizmów (przeliczania zadłużenia w walutach obcych z zastosowaniem kursu średniego walut) _ - napisano.

W grudniowym wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował, że resort nie zmieni metodologii liczenia długu publicznego w Polsce, ale myśli o przesunięciu automatycznych sankcji za przekroczenie progów ostrożnościowych z ustawy o finansach publicznych, ale tylko w określonych przypadkach. Dodał, że trwają prace nad uśrednieniem kursu walutowego i umożliwieniem dokonywania prefinansowania potrzeb pożyczkowych na następny rok.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/224/m202720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/o;116;tys;zl;na;minute;rosnie;dlug;polski;i;tak;nic;nam;nie;zrobia,205,0,1016269.html) *Dług Polski rośnie o 116 tysięcy zł na minutę * Polska przystąpi do paktu fiskalnego, ale decyzja premiera Tuska nie pociągnie za sobą żadnych wymiernych konsekwencji. W trzecim kwartale resort finansów przedstawi projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych zawierający m.in. nową regułę fiskalną oraz inne narzędzia do zapewnienia stabilności finansów publicznych.

_ Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie. Konieczne jest podjęcie działań i wprowadzenie instrumentów zapewniających stabilność finansów publicznych w średnim okresie i sprzyjających utrzymaniu dyscypliny fiskalnej w całym sektorze finansów publicznych _ - napisano w dokumencie.

Dodano, że _ celem projektowanej ustawy będzie zapewnienie długookresowej stabilności finansów publicznych _. _ W założeniach do projektu ustawy zostaną wskazane narzędzia, których zastosowanie pozwoli na osiągnięcie ww. celu, m.in. wprowadzenie nowej reguły fiskalnej oraz zakres pozostałych zmian w obszarze krajowych ram fiskalnych, które są niezbędne do efektywnego wprowadzenia reguły w życie _ - napisano.

O finansach państwa czytaj w Money.pl
Polska zmniejsza dług. "Standardowa procedura" Wartość transakcji wcześniejszego wykupu bonów skarbowych to 2 mld 247 mln zł - poinformował resort finansów.
Kłócą się o pieniądze. Co z deficytem? _ Propozycje strony samorządowej były bardzo konstruktywne. Jesteśmy blisko porozumienia _ - ocenia Maciej Grabowski z Ministerstwa Finansów.
Ograniczą finanse samorządów? Dziś rozmowy Jeśli konsultacje z samorządami będą przebiegały sprawnie, to nie jest wykluczone, że projekt trafi na posiedzenie rządu jeszcze w styczniu.
Tagi: próg ostrożnościowy, ministerstwo finansów, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz