Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Skarbu Państwa chce przekazać uzdrowiska samorządom

0
Podziel się:

Jeśli samorządy zdecydują się przejąć od Skarbu Państwa uzdrowiska, będą musiały złożyć wnioski do ministerstwa w tej sprawie. Mają na to miesiąc.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce przekazać uzdrowiska samorządom
(Reporter)

Władze lokalne mają miesiąc na podjęcie decyzji, czy chcą przejąć uzdrowiska. O warunkach przekazania uzdrowisk samorządom rozmawiano dziś na spotkaniu z ministrem skarbu państwa Mikołajem Budzanowskim.

Jak powiedziała rzeczniczka ministerstwa Magdalena Kobos, przedmiotem spotkania było m.in. ustalenie warunków przekazania uzdrowisk władzom lokalnym. Warunki te określa ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji. _ - Spotkanie z przedstawicielami urzędów marszałkowskich uważamy za pierwszy krok w procesie komunalizacji _ - podkreśliła Kobos.

Dodała, że jeśli samorządy zdecydują się przejąć od Skarbu Państwa uzdrowiska, będą musiały złożyć wnioski do ministerstwa w tej sprawie. Mają na to miesiąc.

Na spotkaniu przedstawiono ofertę nieodpłatnego przekazania tych spółek wraz z analizą możliwości prawnych zastosowania takiego rozwiązania. Dotychczas stosowane przez resort rozwiązania koncentrowały się na ich prywatyzacji, co - według ministerstwa - jest skutecznym sposobem pozyskania dodatkowego kapitału i zapewnienia stabilnego rozwoju. Zdaniem MSP skuteczną alternatywą może być proces komunalizacji, a więc nieodpłatnego przekazania udziałów uzdrowisk na rzecz samorządów.

Jak podało w komunikacie ministerstwo skarbu, prywatyzacja i komunalizacja części uzdrowisk wymaga zmiany przepisów, a następnie wypracowania szczegółowego planu, który zapewni rozwój i restrukturyzację spółek uzdrowiskowych. Sprawa dotyczy 10 uzdrowisk zlokalizowanych w 6 województwach. Są to uzdrowiska: Busko-Zdrój, Ciechocinek, Kołobrzeg, Świnoujście, Lądek-Długopole, Szczawno-Jedlina, Wysowa, Rabka, Rymanów i Horyniec.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas ocenił, że _ spotkanie było bardzo pozytywne, a minister zadeklarował otwartość w zakresie komunalizacji uzdrowisk przez samorządy _. _ Nie ma pewności czy wszystkie zainteresowane województwa zdecydują się przejąć uzdrowiska. Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że jestem zainteresowany, jako marszałek przejęciem od Skarbu Państwa uzdrowiska Busko-Zdrój _ - powiedział Jarubas.

Jego zdaniem, samorządowa działalność wcale nie oznacza mniejszych korzyści finansowych przeznaczonych na rozwój uzdrowisk.

Członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Tutaj powiedział, że na spotkaniu ustalono tryb dalszych prac w sprawie przejmowania uzdrowisk. _ Musimy otrzymać odpowiedzi na pytania prawne i finansowe z ministerstwa w sprawie przejęcia. W naszej strategii zakładamy turystykę uzdrowiskową, co bardzo dobrze łączy się, jeśli podejmiemy decyzję o przejęciu uzdrowisk _ - podkreślił.

_ - W tej chwili mamy duże zadanie przed sobą. Jutro spotykamy się z zarządami uzdrowisk, planujemy spotkania z ministerstwem w celu sprawdzenia czy będziemy w stanie przejąć uzdrowiska. Jest to wyzwanie, ale i duża odpowiedzialność. W związku z tym analizy ekonomiczne i prawne muszą być dokładne, aby nie okazało się, że nie podołamy w sprawowaniu pieczy nad uzdrowiskami. Pozytywną cechą komunalizacji jest fakt, że samorząd może szybciej reagować w razie problemów uzdrowiska. Sam proces komunalizacji będzie przebiegał w trybie ustawowym _ - powiedział Tutaj.

Do tej pory w kwestii prywatyzacji uzdrowiska Szczawno-Jedlina zainteresowane było KGHM TFI i wrocławska firma PCZ, natomiast Rabką - spadkobiercy znacjonalizowanego w 1948 roku uzdrowiska. Ministerstwo prowadziło też negocjacje odnośnie uzdrowiska w Horyńcu ze spółką Europejskie Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne _ Lotos _ z Rabki-Zdroju.

W spotkaniu z ministrem skarbu uczestniczyli: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Edward Hartwich, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Tutaj, wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, a także marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta i członek zarządu województwa Sławomir Miklisz.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamiast prywatyzować oddadzą samorządom? Jak dowiedzieli się dziennikarze, w Ministerstwie Skarbu odbędzie się dziś spotkanie z marszałkami województw, na którym zostanie złożona propozycja przejęcia uzdrowisk należących do państwa.
Wyłudzili od państwa 65 mln złotych. Jak? Są pierwsze zatrzymania w aferze, związanej z nielegalnym handlem olejem napędowym z Białorusi.
Na tyle pieniędzy z dywidend liczy rząd W tym roku dochody z dywidend ze spółek z udziałem Skarbu Państwa wyniosły dotychczas 3,22 mld zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)