Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Skarbu wyprzedaje za bezcen polski majątek?

0
Podziel się:

Chaos i zbyt niskie ceny to zadaniem posłów skandal dotyczący prywatyzacji w Polsce.

Ministerstwo Skarbu wyprzedaje za bezcen polski majątek?
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi nieprzemyślaną politykę prywatyzacyjną dot. uzdrowisk i wyprzedaje je za bezcen - twierdzą posłowie PiS. Według nich, jeżeli resort skarbu nie chce odpowiadać za leczenie uzdrowiskowe, powinien uzdrowiska skomunalizować._ _

_ - PiS sprzeciwia się prywatyzacji polskich uzdrowisk, która jest prowadzona w sposób bezceremonialny, chaotyczny i za bezcen _ - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Czesław Hoc.

Przypomniał, że w lipcu PiS złożyło projekt ustawy zakazujący sprzedaży siedmiu uzdrowisk: w Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Kołobrzegu, Busku-Zdroju, Rymanowie i Świnoujściu. _ - Mijają miesiące, a marszałek Sejmu trzyma w zamrażarce ten projekt, który jest bardzo oczekiwany przez m.in. pracowników uzdrowisk i kuracjuszy _ - powiedział Hoc.

Jego zdaniem wiele uzdrowisk zostało sprzedanych za bezcen. - _ Przykładowo uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój zostało sprzedane za 3,3 mln zł, gdy jego dochody w 2009 roku wynosiły 4,5 mln zł _ - zaznaczył poseł.

Barbara Bartuś (PiS) powiedziała, że na przyszły tydzień resort skarbu planuje prywatyzację uzdrowiska Wysowa S.A. _ - Jest to czołowa spółka, przynosząca zysk i dywidendę do Skarbu Państwa. Jeszcze we wrześniu rzecznik prasowy ministerstwa skarbu i wiceministrowie mówili, że będą rozmawiać z samorządami, że jest możliwość komunalizacji uzdrowisk zamiast prywatyzacji. To były, jak się okazało, puste słowa _ - powiedziała.

Dodała, że pytała ministerstwo, dlaczego ma być prowadzona prywatyzacja Wysowej, skoro zainteresowany komunalizacją jest małopolski samorząd. - _ Usłyszałam, że będą skomunalizowane te uzdrowiska, które nie znajdą nabywcy w drodze prywatyzacji _ - powiedziała. Bartuś oceniła, że takie działanie _ jest niezgodne z interesem Polski, polskiej gospodarki i racji stanu _. Dodała, że podobnie jak w przypadku innych uzdrowisk, cena sprzedaży uzdrowiska Wysowa będzie zapewne niska.

_ - Nigdzie tak nie ma, że całość lecznictwa uzdrowiskowego jest oddana w prywatne ręce. W Polsce wydaje się, że w tym kierunku to zmierza. Nasze państwo chce wszystko wyprzedać, co ktoś chce kupić. Nie tylko PiS, ale całe społeczeństwo powinno sprzeciwić się takiej wyprzedaży uzdrowisk _ - zaznaczyła Bartuś.

Zaapelowała także do rządu, aby przerwał prywatyzację uzdrowisk i poddał je komunalizacji, która - według posłanki - przynosi szereg korzyści tak dla państwa, jak i dla samorządów.

Czytaj więcej w Money.pl
Zgłosili się chętni na polskie uzdrowiska Do wczoraj województwa mogły złożyć do Ministerstwa Skarbu listy intencyjne w tej sprawie.
Sprzedali większość polskich uzdrowisk Do Skarbu Państwa należy tylko siedem, z których sześć rząd zamierza jeszcze sprywatyzować.
Zobacz, kto nie chce prywatyzacji uzdrowisk _ - Stajemy dzisiaj w obronie polskich uzdrowisk - _oświadczył rzecznik SLD Dariusz Joński.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)