Notowania

strajk w jsw
22.04.2011 15:07

Ministrowie pojadą negocjować z górnikami

Związkowcy z JSW liczą, że rozmowy będą merytoryczne. Jeśli nie dojdzie do kompromisu, a dialog będzie pozorowany - odwieszą blokadę wysyłki węgla.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Andrzej Grygiel)

W zapowiedzianych na poświąteczny wtorek rozmowach o rozwiązaniu konfliktu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) wezmą udział wiceministrowie: gospodarki - Joanna Strzelec-Łobodzińska i skarbu państwa - Krzysztof Walenczak. Taką informację otrzymali związkowcy.

- _ Dziś otrzymaliśmy potwierdzenie udziału obojga ministrów w rozmowach i podjęliśmy ostateczną już decyzję o zawieszeniu blokady wysyłki węgla 26 kwietnia _ - poinformował wiceszef Solidarności w JSW Roman Brudziński.

Rozmowy pomiędzy związkami zawodowymi a przedstawicielami obu resortów i zarządu JSW rozpoczną się we wtorek o godz. 10 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Będą toczyć się na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, przy udziale wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka.

- _ Wiceminister skarbu chciał, aby rozmowy rozpoczęły się półtorej godziny później, bo nie jest w stanie wcześniej dotrzeć do Katowic, ale my nie zgadzamy się na zmianę terminu. Po prostu rozpoczniemy bez niego _ - powiedział Brudziński.

Związkowiec liczy, że wtorkowe rozmowy będą _ poważne i merytoryczne _. - _ Wierzymy, że uda się nam znaleźć kompromis. Jeśli jednak okaże się, że dialog jest tylko pozorowany, to natychmiast odwiesimy blokadę _ - podkreślił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t17660.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/kupuj;akcje;jsw;za;mniej;niz;1100;zlotych,225,0,815585.html) Kupuj akcje JSW za mniej niż 1100 złotych
Wtorkowe negocjacje mają doprowadzić do zażegnania konfliktu w przygotowującej się do wprowadzenia na giełdę JSW. Zgodnie z planem ministerstwa skarbu, spółka ma zadebiutować na parkiecie 30 czerwca. Jednak minister gospodarki Waldemar Pawlak w środę nie wykluczył zmian w harmonogramie upublicznienia firmy, jeżeli nie będzie porozumienia ze stroną społeczną. Premier Donald Tusk zapewniał natomiast w czwartek, że prywatyzacja tej spółki tak czy inaczej zostanie podjęta.

Związkowcy domagają się podwyżki płac o 10 proc. oraz utrzymania uprawnień pracowniczych. Skierowaną do załogi ofertę związaną z upublicznieniem spółki uważają za niewiarygodną. Resort skarbu zagwarantował wcześniej m.in. utrzymanie dominacji Skarbu Państwa w spółce oraz darmowe akcje dla wszystkich - a nie tylko uprawnionych do tego ustawowo - pracowników grupy JSW. Załoga ma też dostać gwarancje zatrudnienia na co najmniej pięć lat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t137647.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gornicy;z;jsw;zarabiaja;6;8;tys;zl;miesiecznie;chca;podwyzek,18,0,814098.html) Górnicy z JSW zarabiają 6,8 tys. zł miesięcznie. Chcą podwyżek Poza wyższymi pensjami, strajkujący z Jastrzębskiej Spółki Węglowej domagają się wieloletnich gwarancji zatrudnienia. Już teraz przysługuje im szereg innych przywilejów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gornicy;z;jsw;juz;nie;strajkuja,224,0,814816.html) Górnicy z JSW już nie strajkują Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wznowiły pracę po trwającym dobę strajku, zorganizowanym przez związki zawodowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t137627.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gornicy;z;jsw;zaplanowali;dalsze;protesty,226,0,814562.html) Górnicy z JSW zaplanowali dalsze protesty Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w której trwa dobowy strajk na tle płacowym oraz przeciw warunkom upublicznienia firmy, ustalili harmonogram dalszych protestów.
Tagi: strajk w jsw, waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz