Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Miskiewicz
|

Miskiewicz: Cywilom już zabrali, czas na mundurowych

0
Podziel się:

Dziś wszyscy podatnicy dorzucają się do niesprawiedliwego systemu.

Miskiewicz: Cywilom już zabrali, czas na mundurowych

Negocjacje rządu ze związkowcami z policji, Straży Granicznej, straży pożarnej i innych służb, które produkują 40-letnich emerytów nie sprawią, że szybko uda się zasypać dziurę ziejącą w systemie emerytalnym. Ale to absolutnie nie oznacza, że nie mają sensu.

Blisko 300-tysięczna rzesza uprzywilejowanych na emeryturę może odejść dziś już po 15 latach pracy. Po kolejnych 15 ich emerytura stanowi równowartość 75 proc. ostatniej pensji. O takich profitach pozostali Polacy mogą jedynie pomarzyć.

Dziś wszyscy podatnicy ze swoich kieszeni dorzucają się do niesprawiedliwego systemu. Więc to bardzo dobrze, że rząd - który wcześniej nie cofnął się przedpozbawieniem przywilejów blisko miliona beneficjentów systemu emerytur pomostowych - i tym razem ma w sobie determinację, by łatać dziury w systemie emerytalnym, nie tylko zabierając pieniądze, które dziś płyną od OFE.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t45607.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rybinski;zmusimy;rzad;do;reform;za;pomoca;trybunalu,2,0,700418.html) Rybiński: Zmusimy rząd do reform. Za pomocą Trybunału
Związkowcy stawiali opór. To zrozumiałe. Ale i oni w końcu doszli do wniosku, że lepiej rozmawiać niż siłą być wcielonym do powszechnego systemu.

Przecież dziś mundurowi od swoich pensji nie płacą składek do ZUS i OFE. Gdyby musieli to robić ich zarobki na rękę z automatu spadłyby aż o jedną piąta. W efekcie wydłużenie o pięć a może nawet o dziesięć lat czasu pracy w służbach wydaje się scenariuszem jak najbardziej realnym.

Ale nie ma nic za darmo. Wiadomo, że reforma w roku wyborczym w radykalnym kształcie kosztowałaby nie tylko poparcie kilkuset tysięcy potencjalnych zwolenników, ale też rodziłaby ryzyko protestów. Dlatego mamy kolejną - jakże charakterystyczną dla ekipy Tuska - _ aksamitną _ reformę. Bo obejmie dopiero roczniki zasilające szeregi policji i innych służb już po 1 stycznia 2012 roku.

I nawet jeżeli na miliardowe oszczędności przyjdzie poczekać jeszcze długie lata, to w tym kontekście jakże trafny wydaje się szyld programu, który już wkrótce zniknie z anteny publicznej telewizji. Warto rozmawiać. Bo stawka jest ogromna.

Autor jest dziennikarzem Money.pl

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t115350.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/tysiac;zlotych;rocznie;doplacasz;do;emerytur;rolnikow;gornikow;mundurowych;,71,0,688455.html) Tysiąc złotych rocznie dopłacasz do emerytur: rolników, górników, mundurowych... KRUS to nie jedyny system emerytalny, który drenuje budżet państwa. Blisko 21 mld złotych rocznie dopłacamy do emerytur innych uprzywilejowanych grup. Gdyby nie te przywileje można by zasypać niemal cała dziurę w budżecie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t130042.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/300-tysieczna;armia;uprzywilejowanych;do;kazdego;doplacisz;490;zl,157,0,760477.html) 300-tysięczna armia uprzywilejowanych. Do każdego dopłacisz 490 zł Emerytury mundurowych są o 1000 zł wyższe niż świadczenia dla cywili. Rząd chce to zmienić.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)