Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mocne słowa byłego prezesa NBP. Klienci Amber Gold są sobie winni?

0
Podziel się:

Leszek Balcerowicz krytykuje polityków, którzy chcą zmieniać prawo regulujące działanie parabanków.

Mocne słowa byłego prezesa NBP. Klienci Amber Gold są sobie winni?
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

Leszek Balcerowicz przestrzega przed psuciem prawa i zdejmowaniem z ludzi odpowiedzialności za ich decyzje. To reakcja byłego prezesa NBP i ministra finansów na kłopoty parabanków.Tymczasem resort sprawiedliwości zwrócił się do gdańskiego sądu o wyjaśnienia w sprawie wyroków skazujących za oszustwa wobec szefa Amber Gold Marcina Plichty.

Ekonomista krytykuje polityków, którzy już zaczęli mówić o konieczności zaostrzenia prawa, co miałoby uchronić w przyszłości klientów parabanków przed stratami.

_ - Nie sprawdzono jeszcze, czy istniejące prawo jest egzekwowane, a już chce się tworzyć nowe. To przyczynek do szerszego problemu jakim jest psucie prawa. W przypadku takich szybkich akcji, tworzy się prawo mętne i restrykcyjne. To jest zmierzanie w kierunku państwa, które jest nadopiekuńczo-represyjne - _ powiedział profesor.

Leszek Balcerowicz ostrzega też, przed zdejmowaniem z klientów parabanków odpowiedzialności za to, że skorzystali z usług tych instytucji. _ - Być może odpowiednie organy, zaniedbały swoje obowiązki, ale wydaje się, że była powszechna informacja o skali ryzyka, jakie się podejmuje przekazując pieniądze tego typu organizacjom - _argumentuje.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/116/m242036.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/amber;gold;to;nie;wszystko;plichtowie;maja;nowy;biznes,216,0,1140184.html) *Co po Amber Gold? Żona Plichty założyła firmę * Transport lotniczy, sprzątanie, sprzedaż dywanów - nowa spółka stawia na różnorodność. Tymczasem wokół szefa parabanku zaciska się pętla. Ekonomista zwraca uwagę, że proponowane przez niektórych komentatorów zabronienie działalności parabanków, lub pełna regulacja ich działania odcięłyby część społeczeństwa od możliwości korzystania z niektórych usług finansowych.

Według Leszka Balcerowicza taki krok zamiast poprawić sytuację, spowodowałby rozwój czarnego rynku, co jeszcze bardziej pogorszyłoby sytuację uboższej części społeczeństwa.

Resort sprawiedliwości zwrócił się do gdańskiego sądu o wyjaśnienia w sprawie wyroków skazujących za oszustwa wobec szefa Amber Gold Marcina Plichty - podała rzeczniczka MS.Jak powiedziała Patrycja Loose, ministerstwo chce wyjaśnień, czy nie doszło do nieprawidłowości _ w postępowaniach dotyczących wykonania wyroków karnych skazujących pana Marcina Plichtę na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania oraz obowiązków nałożonych na niego w okresie próby, w tym np. naprawienia szkody _.

Pierwsze informacje prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku ma przedstawić na początku przyszłego tygodnia. _ Po uzyskaniu informacji będą formułowane wnioski co do oceny prawidłowości sprawowania nadzoru administracyjnego nad sprawnością i terminowością działania sądu oraz ocena działalności kuratorskiej służby sądowej. W zależności od wyników będą podejmowane ewentualne dalsze kroki _ - dodała Loose. Mogą to być np. wnioski o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski powiedział, że wizytatorzy sądowi analizują już akta spraw sądowych Marcina Plichty. _ Badana jest poprawność proceduralna, a nie treść tych orzeczeń _ - wyjaśnił.

Adamski pytany, dlaczego kolejne sądy wymierzały obecnemu szefowi Amber Gold kary w zawieszeniu odpowiedział, że _ nie było tam sytuacji, gdzie zachodziła uprzednia karalność w sensie takim, że ktoś popełnia przestępstwa w okresie próby _.

Loose podkreśliła, że resort sprawdza też, czy w innych sądach w Polsce trwały bądź toczą się procesy wobec Plichty.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/balcerowicz;musi;odejsc;za;amber;gold,181,0,1139125.html) *Balcerowicz musi odejść! Za Amber Gold * Bartosz Wawryszuk pisze, kto jest winien, że mamy wolny rynek i firmy, które oszukują.

Media donosiły, że na Plichcie ciąży kilka wyroków w zawieszeniu za oszustwa. _ Rzeczpospolita _ podała w piątek, że zarządza on swą firmą, bo _ swoich obowiązków nie dopełniły sądy _. Zarejestrowały bowiem jego firmy, mimo że art. 18 kodeksu spółek handlowych stanowi, iż m.in. członkiem zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa przeciwko mieniu: kradzieże, oszustwa, przywłaszczenia, wyłudzenia. Zakaz trwa pięć lat od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Według cytowanej przez _ Rz _ Jolanty Piątek, prezesa Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ (któremu podlega wydział KRS rejestrujący spółki), sąd rejestrowy nie miał informacji o skazaniu Plichty ani _ żadnych danych budzących wątpliwość co do wymogów z art. 18 kodeksu spółek handlowych _. Sąd nie żądał jednak od niego żadnego zaświadczenia, bo - jak podkreśla sędzia Piątek - nie ma takiego obowiązku. Jednak wiele innych sądów, np. na Śląsku, taką praktykę stosuje. Mają dostęp do elektronicznego Krajowego Rejestru Karnego. Sąd rejestrowy nie żądał też od Plichty dopełnienia obowiązku składania sprawozdań finansowych - zrobił to dopiero niedawno, kiedy o sprawie zrobiło się głośno - podała _ Rz _.

Adamski powiedział, że w kwestii rejestrowania w sądzie firm przez osoby skazane istnieje _ luka legislacyjna _. _ Nie ma takich mechanizmów, aby sądy rejestrowe mogły żądać danych o karalności, niektórzy składają zaświadczenia o niekaralności - oczywiście jeśli są czyste - ale jeżeli sąd powiedziałby proszę mi dać zaświadczenie o niekaralności, to osoba o to proszona może spytać na jakiej podstawie, bo nie ma tego wymagania _ - zaznaczył rzecznik gdańskiego sądu okręgowego.

Wczoraj prokurator generalny Andrzej Seremet zwrócił się do prokuratur apelacyjnych w całym kraju o informacje o śledztwach wobec parabanków. Do 20 sierpnia gdańska prokuratura okręgowa ma przedstawić Seremetowi informację o śledztwie dotyczącym Amber Gold.

Czytaj więcej w Money.pl
Amber Gold zacznie wypłacać pieniądze? Prezes oskarża - _ Czujemy się zaszczuci przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Komisję Nadzoru Finansowego _ - żali się Marcin Plichta.
Nieoficjalne dane Money.pl: Dlaczego prokuratura nie ochroniła klientów Amber Gold? Urzędnicy państwowi ani razu nie sprawdzili, co firma robi z depozytami. Nie powstała też ani jedna opinia biegłego na temat spółki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)