Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Modernizacja polskiej armii. Petru: pieniądze na obronność powinny być wydawane efektywniej

10
Podziel się:

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że do skutecznej, samodzielnej obrony polskiego terytorium potrzebne są nakłady wysokości co najmniej 3 proc. PKB, i do takich nakładów będziemy zmierzali. Obecnie nakłady na obronność wynoszą zgodnie z ustawą co najmniej 2 proc. PKB.

Modernizacja polskiej armii. Petru: pieniądze na obronność powinny być wydawane efektywniej
(Piotr Drabik/CC/Flickr)

- Ważne jest nie tylko, aby wydawać pieniądze na obronność, ale by robić to sensownie - uważa lider Nowoczesnej Ryszard Petru. - Pieniądze będą nie tylko na poprawę wyposażenia sił zbrojnych, mądrze wydane spowodują skok technologiczny i naukowy - mówi Michał Jach (PiS).

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że do skutecznej, samodzielnej obrony polskiego terytorium potrzebne są nakłady wysokości co najmniej 3 proc. PKB, i do takich nakładów będziemy zmierzali. Obecnie nakłady na obronność wynoszą zgodnie z ustawą co najmniej 2 proc. PKB.

Z tym, że wydatki powinny być zwiększane zgodziła się premier Beata Szydło. - To będzie oczywiście wszystko zależało również od możliwości budżetu państwa. Jeżeli będziemy mieli szybszy rozwój, większe wpływy do budżetu, to te możliwości będą dużo większe. Bez względu na to, taką politykę zwiększania nakładów na obronność będziemy podejmować - mówiła szefowa rządu na konferencji prasowej podsumowującej zakończony w sobotę szczyt NATO w Warszawie.

Sprawę skomentował lider Nowoczesnej Ryszard Petru. - Jeśli mówią o 3 proc. PKB, to muszą powiedzieć skąd ten 1 proc. PKB zabiorą. Przypomnę, że pieniądze poszły już na wiele rzeczy i ich brakuje - stwierdził podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Dodał, że w ramach obecnych wydatków na obronność "można poczynić dużo więcej oszczędności". - Łatwo się deklaruje, ale ważne jest nie tylko, aby wydawać pieniądze, ale aby wydawać je sensownie - podkreślił szef Nowoczesnej.

Przypomniał też, że w czasie kampanii wyborczej wielokrotnie deklarował, iż Polskę można zorganizować lepiej za te same pieniądze. - Jestem przekonany, że polską armię też można zorganizować lepiej za te same pieniądze - zaznaczył.

- Skupmy się na tym, jak wydajemy 2 proc. PKB dzisiaj, czy nie ma możliwości lepszej efektywności wydawanych pieniędzy, czy są realizowane cele, które sobie stawiamy, czy po tym jak są nierealizowane, następują korekty programów - na tym się najpierw skupmy - mówił Petru.

Szef sejmowej komisji obrony Narodowej Michał Jach (PiS) przypomniał, że jego partia w kampanii wyborczej postulowała zwiększenie środków na obronność do 2,5-3 proc. PKB.

- Cieszę się z deklaracji pani premier i pana ministra. Wydatki na obronę narodową powinny być adekwatne do potrzeb i zagrożeń - powiedział.

- Nasze siły zbrojne koniecznie potrzebują modernizacji. Te pieniądze będą wydatkowane nie tylko na poprawę wyposażenia sił zbrojnych, mądrze wydane środki spowodują skok technologiczny i naukowy. Pieniądze muszą być wydatkowane na zabezpieczenie potrzeb Sił Zbrojnych i dla polskiego przemysłu zbrojeniowego i nauki - podkreślił.

W trakcie poniedziałkowej konferencji Petru skomentował też zakończony w sobotę szczyt NATO. - Szczyt NATO był przełomowy historycznie, gdyż w sposób istotny nastąpiło wzmocnienie wschodniej flanki. Był on historyczny szczególnie dla krajów bałtyckich, ale również dla Polski - stwierdził.

- Pokazał, że NATO jest jednością, że widzi zagrożenia i reaguje na nie prewencyjnie. Z tego punktu widzenia jest to sukces Polski, wszystkich Polaków, a na pewno nie jednego ministra obrony narodowej - dodał. - Trzeba pamiętać też o tym, że silna Polska w NATO będzie wtedy, gdy będziemy silni w Unii Europejskiej - podkreślił.

W trakcie odbywającego się w Warszawie szczytu NATO przywódcy państw należących do Sojuszu podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących ok. 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
P
8 lat temu
petru Ty wężu łysy
Beret
8 lat temu
Już brakuje pieniędzy na rozdawnictwo 500+, a wy się podniecacie wzrostem PKB co ma dopiero być?
Wertty
8 lat temu
Swetru jeszcze nie rządzi a już by rozkazywał. Człowiek katastrofa.
nhiu
8 lat temu
A co na to pierdu???
Jacek
8 lat temu
Polska armia będzie potęgą jak zostaną zakupione nowe różańce i krzyże.