Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkp intercity
20.12.2013 14:06

Modernizacja pociągów PKP Intercity. Dostali 800 mln zł kredytu

Spółka planuje między innymi zakup 20 pociągów elektrycznych, które będą mogły jeździć z prędkością do 160 kilometrów na godzinę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP Intercity)

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości 800 milionów złotych dla PKP Intercity na modernizację i rozbudowę floty przewoźnika do 2015 roku. Spółka planuje między innymi zakup 20 pociągów elektrycznych, które będą mogły jeździć z prędkością do 160 kilometrów na godzinę.

Na zdjęciu Paweł Hordyński, członek zarządu PKP Intercity ds. finansowych

Kredyt w wysokości 186 mln euro ma być istotnym wsparciem dla programu inwestycyjnego PKP Intercity - poinformował EBI w piątkowym komunikacie.

Poza 20 nowymi pociągami, które będą wykorzystane na trasach łączących główne miasta w Polsce, na program składa się też modernizacja 218 wagonów pasażerskich do użytku na trasie między Szczecinem a Przemyślem oraz zakup 25 wagonów pasażerskich (będą wykorzystane na trasie między Wrocławiem a Gdynią). PKP Intercity chce też kupić 10 lokomotyw spalinowych, osiągających prędkość do 140 km/h, a także zmodernizować 20 spalinowych lokomotyw manewrowych.

Nowy i zmodernizowany tabor ma znacząco skrócić czas podróży, a także poprawić jej komfort i bezpieczeństwo.

Współpraca z EBI umożliwia PKP Intercity realizację planu inwestycyjnego, dzięki któremu do końca 2015 r. spółka wymieni lub zmodernizuje 70 proc. taboru.

Podpisana w piątek umowa kredytowa zamyka proces finansowania inwestycji realizowanych w unijnej perspektywie 2007-2013. - _ Cieszy nas, że dla europejskich instytucji jesteśmy wiarygodnym i pewnym partnerem _ - podkreślił cytowany w komunikacie członek zarządu PKP Intercity ds. finansowych Paweł Hordyński.

_ - Dzięki tej inwestycji poprawi się jakość usług długodystansowych przewozów pasażerskich w Polsce. Powinno to przyczynić się do rezygnowania z innych środków transportu na rzecz kolei, co przyczyni się do znacznych oszczędności energii i obniżenia poziomu emisji substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego _ - dodał wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje Banku w Polsce Laszlo Baranyay.

Łączna suma trzech kredytów EBI udzielonych PKP Intercity na unowocześnienie floty wynosi około 578 mln euro. Dzięki oferowanym przez EBI warunkom finansowania, spółka będzie mogła skorzystać z niższych kosztów finansowania oraz długiego okresu spłaty kredytu, realizując swój program inwestycyjny.

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych. Jego udziałowcami jest 28 państw członkowskich UE.

EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej - zwłaszcza w takich dziedzinach jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw czy zwiększanie innowacyjności i spójności.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pkp intercity, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz