Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Monti: Po tej fazie kryzysu jeszcze nie pora na relaks

0
Podziel się:

Premier Włoch naradzał się z kanclerz Niemiec. Nie można już się zrelaksować.

Monti: Po tej fazie kryzysu jeszcze nie pora na relaks
(FriendsofEurope/CC/Flickr)

Premier Włoch Mario Monti (na zdj.) powiedział po rozmowach z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że po przezwyciężeniu ostrej fazy kryzysu nie można obniżać czujności. Szefowie rządów obu krajów wyrazili opinię, że wiele pozostało w Europie do zrobienia.

_ - Nie można się rozluźnić ani z punktu widzenia polityki krajowej, ani europejskiej _ - oświadczył Monti na wspólnej konferencji prasowej z szefową niemieckiego rządu. Zdaniem premiera Włoch po podpisaniu umowy fiskalnej przez 25 krajów Unii Europejskiej musi ona z taką samą uwagą skoncentrować się na polityce na rzecz wzrostu.

_ - Z kanclerz Merkel rozmawialiśmy o tym, że na tym etapie życia w Europie, w którym wydaje się, że najostrzejszy kryzys finansowy został zdecydowanie przezwyciężony, nie można jednak już się zrelaksować _ - powiedział Monti.

Ponadto ocenił, że jego kraj nie pokonał jeszcze całkowicie fazy kryzysowej. _ Czekają nas zadania do odrobienia zarówno w naszym domu, jak i wspólnym europejskim domu, by go poprawić _ - dodał.

Angela Merkel podsumowując dotychczasowe wysiłki na rzecz pokonania kryzysu wskazała: _ Europa przeszła spory kawałek drogi, ale nie jesteśmy jeszcze na szczycie. W następnych latach będą następne góry do zdobycia _.

_ Musimy wciąż działać. Nie możemy nigdy powiedzieć, że nam się udało. Każdy kraj musi dołożyć starań _ - mówiła kanclerz. Z uznaniem wypowiedziała się o _ odważnych reformach _ podjętych przez włoski rząd.

_ - Kryzys euro ukazał wszystkie nasze słabości _ - przyznała Merkel. Poinformowała również, że strona niemiecka pracuje z Włochami nad wspólnym stanowiskiem wobec Tobin tax, czyli podatku od międzynarodowych transakcji finansowych.

Mario Montiego pytano również o to, czy rozważa możliwość objęcia stanowiska szefa eurogrupy po tym, gdy kierujący nią obecnie Jean-Claude Juncker powiedział, że byłby jego _ znakomitym następcą _. Monti odpowiedział pytaniem, czy jako premier Włoch mógłby _ brać na siebie także inne zadania? _.

Angela Merkel zaznaczyła zaś, że nie należy spekulować w sprawach, w których nie zapadły jeszcze decyzje. Kanclerz Niemiec zapewniła, że jest bardzo zadowolona zarówno z pracy włoskiego premiera, jak i szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego.

Czytaj w Money.pl
Premier mówi Włochom, od kogo się uczyć Premier Włoch Mario Monti uważa, że władze w Rzymie mogą wiele nauczyć się od Madrytu. Chodzi o reformy rynku pracy i systemu bankowego.
Premier Włoch ośmiesza dziennikarzy Prawicowa gazeta zażądała wyjaśnień, czy Mario Monti posiada nieuwzględniony w deklaracji majątkowej dom w Szwajcarii. Jego riposta wywołała rozbawienie.
Tam polityk zarabia prawie pół miliona złotych Pensję w wysokości 100 tysięcy euro rocznie i służbowe 10-pokojowe mieszkanie ma rzecznik praw więźniów dla regionu Sycylia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)