Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Moody's dobrze ocenia polską gospodarkę

0
Podziel się:

Nasz poziom zadłużenia jest korzystny w porównaniu z większością nowych członków UE.

Moody's dobrze ocenia polską gospodarkę
(Adam Hawałej /PAP)

Polska jest mało podatna na ryzyko związane ze światowym kryzysem finansowym, który nie zdestabilizuje polskiej gospodarki i sektora bankowego, uważa agencja ratingowa Moody's Investors Service.

W raporcie rocznym na temat Polski agencja napisała, że wpływ światowych problemów związanych z płynnością na Polskę będzie jedynie przejściowy.

Agencja napisała ocenia podatność Polski na ryzyko niekorzystnych wydarzeń politycznych, gospodarczych i finansowych jako niskie. - _ Ocena agencji Moody's zawiera niewyartykułowane założenie, że obecne globalne problemu z płynnością nie zdestabilizują gospodarki i sektora bankowego _ - powiedział Kenneth Orchard, wiceprezes i starszy analityk w dziale ratingów suwerennych, cytowany w komunikacie.

Moody's podkreśla też, że poziom zadłużenia Polski jest korzystny w porównaniu z większością pozostałych nowych członków Unii Europejskiej i innych krajów z tej samej kategorii ratingowej.

_ - Pomimo to, większość długu denominowana jest w walucie lokalnej, ze stałą stopą i długim okresem zapadalności, natomiast istniejące przepisy prawa nakazują utrzymać relację długu do PKB poniżej wymaganego w kryteriach z Maastricht poziomu 60 proc. _ - podkreśla Orchard.

Moody's podał, że perspektywa ratingu Polski (A2) pozostaje stabilna. Wsparcie dla ratingu stanowi dobra sytuacja gospodarcza i instytucjonalna.

_ - Moody's zdaje sobie sprawę, że gospodarka i finanse publiczne Polski prawdopodobnie odczują negatywny wpływ globalnego kryzysu związanego z płynnością, ale ten wpływ będzie jedynie przejściowy _ - konkluduje Orchard.

Agencja podkreśla, że raport ten stanowi coroczną aktualizację przeznaczoną dla rynków i nie jest formalnym działaniem związanym ze zmianą ratingu suwerennego.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)