Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. Polacy zwiększają zakupy szybciej niż zarobki. GUS podał dane

Morawiecki chce się dobrać do korporacji. Przez unikanie opodatkowania Polska traci miliardy

Morawiecki chce się dobrać do korporacji. Przez unikanie opodatkowania Polska traci miliardy

Morawiecki postawi się Apple i Google. Wicepremier idzie na wojnę z gigantami Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER
Morawiecki postawi się Apple i Google. Wicepremier idzie na wojnę z gigantami

Wicepremier Mateusz Morawiecki weźmie udział w zaczynającym się w piątek w Tallinie nieformalnym ECOFIN-ie. Będzie rozmawiał m.in. o opodatkowaniu korporacji. Polski budżet traci na optymalizacji podatkowej przez koncerny od 10 do 40 mld zł.

- Polska bardzo jednoznacznie podnosi potrzebę uregulowania na poziomie międzynarodowym kwestii opodatkowania dochodów w kraju prowadzenia działalności. Konieczność zmierzenia się z agresywnymi optymalizacjami i kwestię rajów podatkowych wiele razy podnosiłem na forum międzynarodowym, zarówno podczas szczytu G20 jak i w trakcie spotkań ministrów finansów krajów UE - powiedział money.pl Mateusz Morawiecki.

W piątek i sobotę na ten temat wicepremier będzie rozmawiał również w Tallinie. Tematami nieformalnego szczytu ECOFIN w Tallinie w Estonii, mają być bowiem wyzwania związane z opodatkowaniem przedsiębiorstw w zakresie gospodarki cyfrowej, Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW), a także unia rynków kapitałowych.

Polska od lat poszukuje swojego Google, Facebooka czy Skypa.


Na unikaniu opodatkowania polski budżet traci nawet 40 mld zł rocznie. Przykład? Jak już pisaliśmy w money.pl około miliarda złotych rocznie przychodów zgarnia Google na polskim rynku internetowym. Do krajowego budżetu wpłaca jednak kilka milionów złotych podatku, bo większość transakcji rozlicza w Irlandii. A Google nie jest wyjątkiem. Takich firm jest znacznie więcej.

- Cieszy mnie, że po raz kolejny w gronie międzynarodowym będziemy rozmawiać o sprawie, którą podnosiłem wiele razy, a wiąże się ona z agresywnymi optymalizacjami i unikaniem opodatkowania przez wielkie korporacje. W ten sposób wiele krajów, w tym także Polska traci należne podatki - powiedział cytowany w komunikacie Morawiecki.

Zaznaczono, że Polska będzie aktywnie uczestniczyć w tych dyskusjach, także w zakresie UGW, wychodząc z założenia, że potrzebne jest wspólne podejście do wypracowania instrumentów zwiększających stabilność i odporność UGW i całej UE.

Więcej o tym, jak Morawiecki rzuca wyzwanie korporacjom przeczytasz w money.pl.

- Wyzwania w tym zakresie muszą być adresowane w gronie wszystkich państw członkowskich UE. Długoterminowa stabilność strefy euro i dobre funkcjonowanie UGW przyniosą korzyści nie tylko państwom ze strefy euro, ale UE jako całości - napisano.

W spotkaniu ministrów finansów krajów UE uczestniczyć będzie oprócz wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego także wiceminister finansów Piotr Nowak.

mf, gospodarka, dyplomacja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Roman
2017-09-17 17:27
To już zaczyna być żałosne...najpierw odwoływanie się do moralności i wieszanie psów na przedsiębiorcach, którzy przenieśli biznesy za granicę a teraz to! Uściślijmy unikanie opodatkowania nie jest przestępstwem, więc niech się weźmie za oszustów podatkowych. ,,Unikanie polega na wykorzystaniu rozwiązań w pełni legalnych, natomiast uchylanie się jest niezgodne z prawem." Tyle w temacie!
ala
2017-09-16 12:24
A wystarczy zerwać konkordat i też tyle się zaoszczędzi
ala
2017-09-16 12:24
A wystarczy zerwać konkordat i też tyle się zaoszczędzi
Pokaż wszystkie komentarze (120)