Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Morawiecki chce się dobrać do korporacji. Przez unikanie opodatkowania Polska traci miliardy

Morawiecki chce się dobrać do korporacji. Przez unikanie opodatkowania Polska traci miliardy

Morawiecki postawi się Apple i Google. Wicepremier idzie na wojnę z gigantami Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER
Morawiecki postawi się Apple i Google. Wicepremier idzie na wojnę z gigantami

Wicepremier Mateusz Morawiecki weźmie udział w zaczynającym się w piątek w Tallinie nieformalnym ECOFIN-ie. Będzie rozmawiał m.in. o opodatkowaniu korporacji. Polski budżet traci na optymalizacji podatkowej przez koncerny od 10 do 40 mld zł.

- Polska bardzo jednoznacznie podnosi potrzebę uregulowania na poziomie międzynarodowym kwestii opodatkowania dochodów w kraju prowadzenia działalności. Konieczność zmierzenia się z agresywnymi optymalizacjami i kwestię rajów podatkowych wiele razy podnosiłem na forum międzynarodowym, zarówno podczas szczytu G20 jak i w trakcie spotkań ministrów finansów krajów UE - powiedział money.pl Mateusz Morawiecki.

W piątek i sobotę na ten temat wicepremier będzie rozmawiał również w Tallinie. Tematami nieformalnego szczytu ECOFIN w Tallinie w Estonii, mają być bowiem wyzwania związane z opodatkowaniem przedsiębiorstw w zakresie gospodarki cyfrowej, Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW), a także unia rynków kapitałowych.

Polska od lat poszukuje swojego Google, Facebooka czy Skypa.


Na unikaniu opodatkowania polski budżet traci nawet 40 mld zł rocznie. Przykład? Jak już pisaliśmy w money.pl około miliarda złotych rocznie przychodów zgarnia Google na polskim rynku internetowym. Do krajowego budżetu wpłaca jednak kilka milionów złotych podatku, bo większość transakcji rozlicza w Irlandii. A Google nie jest wyjątkiem. Takich firm jest znacznie więcej.

- Cieszy mnie, że po raz kolejny w gronie międzynarodowym będziemy rozmawiać o sprawie, którą podnosiłem wiele razy, a wiąże się ona z agresywnymi optymalizacjami i unikaniem opodatkowania przez wielkie korporacje. W ten sposób wiele krajów, w tym także Polska traci należne podatki - powiedział cytowany w komunikacie Morawiecki.

Zaznaczono, że Polska będzie aktywnie uczestniczyć w tych dyskusjach, także w zakresie UGW, wychodząc z założenia, że potrzebne jest wspólne podejście do wypracowania instrumentów zwiększających stabilność i odporność UGW i całej UE.

Więcej o tym, jak Morawiecki rzuca wyzwanie korporacjom przeczytasz w money.pl.

- Wyzwania w tym zakresie muszą być adresowane w gronie wszystkich państw członkowskich UE. Długoterminowa stabilność strefy euro i dobre funkcjonowanie UGW przyniosą korzyści nie tylko państwom ze strefy euro, ale UE jako całości - napisano.

W spotkaniu ministrów finansów krajów UE uczestniczyć będzie oprócz wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego także wiceminister finansów Piotr Nowak.

mf, gospodarka, dyplomacja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Roman
2017-09-17 17:27
To już zaczyna być żałosne...najpierw odwoływanie się do moralności i wieszanie psów na przedsiębiorcach, którzy przenieśli biznesy za granicę a teraz to! Uściślijmy unikanie opodatkowania nie jest przestępstwem, więc niech się weźmie za oszustów podatkowych. ,,Unikanie polega na wykorzystaniu rozwiązań w pełni legalnych, natomiast uchylanie się jest niezgodne z prawem." Tyle w temacie!
ala
2017-09-16 12:24
A wystarczy zerwać konkordat i też tyle się zaoszczędzi
ala
2017-09-16 12:24
A wystarczy zerwać konkordat i też tyle się zaoszczędzi
Pokaż wszystkie komentarze (120)